لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۰

دبير کل سازمان ملل چالش های پيش روی رهبران جهان را موحش خواند


بان کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد، از رهبران جهان خواست بمنظور بهتر مواجه شدن با آنچه که وی «يک سری چالش های موحش» ناميد از انجام تغييرات سراسری در سازمان ملل حمايت کنند.

در جلسه بازگشايی مجمع عمومی سازمان ملل امروز (سه شنبه) آقای بان پيشنهاد داد شفافيت، جوابگويی و بازدهی سازمان ملل بيشتر و بهتر شود.

از پيشگيری از گسترش تسليحات کشتار جمعی گرفته تا مقابله با فقر و گرم شدن زمين، دبير کل سازمان ملل فهرستی از چالش های عظيم پيش روی بدنه رهبری جهان نهاد. او از سران کشورهای جهان خواست نسبت به پيشرفت مذاکرات تجارت جهانی در دوحه اقدام کنند، و برای پايان بخشيدن به تراژدی انسانی در منطقه دارفور (سودان) تلاش کنند. وی همچنين از حاکمان نظامی برمه خواست خويشتن داری به خرج داده و با تظاهرکنندگان وارد گفتگو شوند.

روسای جمهوری آمريکا و ايران، جرج بوش و محمود احمدی نژاد، از جمله رهبرانی هستند که امروز جلسه مجمع عمومی را مورد خطاب قرار خواهند داد.

انتظار می رود پرزيدنت بوش از وقت سخنرانی خود استفاده نموده و تحريم هايی را عليه برمه اعلان کند و از جامعه بين المللی بخواهد تا بر حاکمان نظامی اين کشور فشار بيشتری وارد سازند. همچنين انتظار می رود که وی جاه طلبی های هسته ای جمهوری اسلامی را مورد تقبيح قرار دهد.

مقامات مذاکره کننده اروپايی، چينی، آمريکايی و روسی تصميم دارند تا ظرف همين هفته گرد هم آيند تا در تحريم های بيشتری در مورد ايران را به گفتگو بگذارند.

XS
SM
MD
LG