لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۴

ارتش برمه مجددا راه را بر راهبان  راهی خانه رهبر توقيف شده دمکراسی بست


گروهی از راهبان بودائی و حاميانشان، از تلاش خود برای عبور از مقابل خانه رهبر توقيف شده دمکراسی خواه برمه ، در واکنش به اقدام نيروهای ارتشی که راه را بر آنان بسته بودند، منصرف شدند.

ارتش برمه امروز، يکشنبه، در رانگون، پايتخت آن کشور، جلوی صدها راهب و حاميانشان را که ميخواستند خود را به خانه آنگ سان سوچی رهبر دمکراسی برسانند گرفت.

يک گروه ديگر از راهبان ديروز در جريان راهپيمائی خود توانسته بودند از مقابل خانه خانم آنگ سان سوچی بگذرند.

پيش از آن نيز جمعيتی قريب بيست هزار نفر، که نيمی از آنان را راهبان تشکيل ميداند، با راهپيمائی در رانگون بزرگترين تظاهرات اعتراضی را عليه دولت نظامی برمه در بيست سال اخير برپا کرده بودند.

اين راهبان از شويداگون پاگودا، مقدس ترين زيارتگاه بودائيان برمه تا مرکز شهر رانگون راهپيمائی کردند.

در راهپيمائی امروز، که ششمين روز راهپيمائی های اعتراضی گسترده عليه دولت بود، برای نخستين بار، راهبه های زن نيز به راهبان مرد ملحق شده بودند.

راهبان قبلا به مردم عليه تظاهرات هشدار ميدادند اما اخيرا غيرنظاميان را به حمايت از طرفداران دمکراسی دعوت کرده اند.

شاهدان ميگويند سربازان روز شنبه، استثائا گذاشتند راهبان از راه بندانی که در مسير خانه خانم آنگ سان سوچی دائر کرده اند بگذرند و از مقابل خانه عبور کنند.

اين برنده جايزه صلح نوبل در دو دهه گذشته بيشتر ايام را در بازداشت خانگی بوده است.

شاهدان ميگويند خانم آنگ سان سوچی هنگامی که راهبان به مقابل خانه او رسيدند، برای اولين بار در چهار سال گذشته در انظار عمومی ظاهر شد و ضمن رفتن به نزديکی در خانه اش به راهبان درود فرستاد.

فعالان مخالف، تظاهرات ضد دولتی را از اواسط اوت و در واکنش به تصميم دولت در دوبرابر ساختن قيمت سوخت آغاز کردند.

پس از آنکه پليس پنجاه نفر از فعالان را دستگير کرد راهبان رهبری تظاهرات را بعهده گرفتند.

راهبان در برمه که مذهب آن بودائی است از احترام بسيار برخوردارند ودر شکل بخشيدن به تظاهرات مردم عليه دولت در سال ۱۹۸۸ نقشی عمده داشتند، هرچند که نيروهای امنيتی با توسل به زور و اقدامات سرکوبگرانه به آن تظاهرات پايان دادند.

XS
SM
MD
LG