لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۲

رهبر جديد حزب حاکم ژاپن انتخاب شد


ياسو فوکودا، وزير مشاور در امور اجرايی دولت پيشين ژاپن، پس از انتخاب شدن به رهبری حزب حاکم ليبرال دمکرات، برای بدست گيری زمام امور ژاپن آماده می شود.

در رای گيری درون حزبی امروز (يکشنبه) فوکودا ۳۳۰ رای از مجموع ۵۲۷ رای را به خود اختصاص داد. رقيب محافظه کار وی، و وزير پيشين امورخارجه تارو آسو، ۱۹۷ رای بدست آورد.

فوکودا گفته است که در نظر دارد حزب حاکم را حياتی نو ببخشد و اعتماد عمومی را نسبت به حزب جلب نمايد.

حزب ليبرال دمکرات در انتخابات سراسری اخير کشور اکثريت مجلس اعلای ژاپن را از دست داد، که به عقيده تحليلگران بازتاب سرخوردگی عمومی از نخست وزير شينزو آبه و رسوايی های منتسب به دولت وی است. آقای آبه پس از مدت کمتر از يکسال در ۲۱ شهريورماه از پست خود کناره گيری نمود.

از آنجا که حزب ليبرال دمکرات ژاپن در مجلس پرقدرت نمايندگان از اکثريت برخوردار است، رهبر جديد آن فوکودا به نخست وزيری خواهد رسيد. قانون گذاران اين مجلس روز سه شنبه بطور رسمی نخست وزير جديد را انتخاب خواهند کرد.

حزب اپوزيسيون دمکرات خواستار آن شده است که فوکودا در اسرع وقت برگزاری انتخابات عمومی را اعلام کند. اپوزيسيون گفته است که دولت بدون وکالت مستقيم از طرف مردم بزودی با بن بست مواجه خواهد شد.

آقای آبه امروز بخاطر استعفای نابهنگامش از حزب ليبرال دمکرات عذرخواهی کرد. وی طی بيانيه ای گفت که نسبت به بوجود آوردن خلا سياسی عميقا متاسف است.

XS
SM
MD
LG