لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۹

نامزد نخست وزيری ژاپن: پارلمان می تواند لايحه حمايت از آمريکا در افغانستان را تمديد کند


يک نامزد انتخاباتی برای احراز مقام نخست وزيری ژاپن گفت ائتلاف حاکم در اين کشور می تواند تمديد لايحه ای را به مجلس تحميل کند تا بر مبنای آن حمايت توکيو از عمليات برهبری آمريکا در افغانستان ادامه يابد.

ياسو فوکودا امروز (يکشنبه) در يک مناظره تلويزيونی گفت اين لايحه را میتوان بدون گذراندن از مجلس اعلا، که در اختيار اپوزيسيون است، و صرفا با قيد دوفوريت در مجلس نمايندگان، که قدرت بيشتری دارد، مطرح و به تمديد رسانيد. وی گفت اين استراتژی صرفا به عنوان آخرين حربه بکار گرفته خواهد شد.

اپوزيسيون خواهان تمديد اين لايحه، که به نيروی دريايی ژاپن اجازه می دهد تا به کشتی های نيروهای ائتلاف در اقيانوس هند سوخت برساند، نيست. اين قانون اول نوامبر امسال منقضی خواهد شد.

رقيب فوکودا، تارو آسو، نير از تمديد اين لايحه حمايت می کند.

اين دو اول شهريور ماه امسال در رقابت برای رهبری حزب ليبرال دمکراتيک، و در نتيجه بدست گيری قدرت در ژاپن، روبروی يکديگر قرار خواهند گرفت. برنده اين رقابت جانشين آقای شينزو آبه خواهد شد، که بدنبال برملا شدن يک سلسله پرونده های فساد هفته پيش اعلام کرد از کار خود کناره گيری خواهد کرد.

نتايج نظر سنجی های عمومی نشان می دهد که آقای فوکودا در اين انتخابات پيروز خواهد شد. وی گفته است که با چين از نزديک همکاری خواهد داشت و از سخت گيری ها نسبت به کره شمالی خواهد کاست.

XS
SM
MD
LG