لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۶

پرزيدنت بوش به حل مسئله ايران از طريق ديپلماتيک خوشبين است


دولت ایران به نادیده گرفتن درخواست های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم و فعالیت های مربوط به آب سنگین، ادامه می دهد. چنین فعالیت هائی می تواند به تولید جنگ افزار اتمی منجر شود.

پرزیدنت جرح بوش در یک کنفرانس خبری در واشنگتن گفت او به این که رویاروئی با ایران از طریق یک راه دیپلماتیک برطرف شود، خوشبین است:
**** امیدوار هستم بتوانیم رژیم ایران را متقاعد سازیم جاه طلبی هائی را که در اجرای برنامه تسلیحاتی دارد رها کند، و این کار را بشیوه ای مسالمت آمیز انجام دهد. چنین اقدامی باید هدف هر دیپلماسی باشد.

آقای بوش گفت به این منظور، آمریکا با متحدان و دوستان خود کار می کند تا پیامی یکسان برای ایرانیان بفرستد که راهی بهتر از انزوای مالی و/ یا تحریم های اقتصادی برای پیشرفت وجود دارد:
**** به باور من، مهم است که ما برای ارسال این پیام، به کار به شیوه ای چند جانبه ادامه دهیم. و سازمان ملل متحد مکانی است که می تواند چنین کاری در آنجا انجام شود. ما همچنین با وزیران دارائی کشورهای گوناگون در این باره که چگونه می توانیم پیامی به دولت ایران بفرستیم صحبت می کنیم. پیام این است که جهان آزاد دست یابی آن به دانش و آگاهی ساختن سلاح اتمی را تحمل نخواهد کرد.

آقای بوش گفت او تهدید یک ایران مسلح به جنگ افزار اتمی را بسیار جدی می گیرد، و تهدید های پیاپی محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران علیه اسرائیل را، که متحد پابرجا و پرتوان آمریکا نامید، را یادآور شد.

آقای بوش آشکارا بین دولت ایران و مردم ایران، که آنها را دارای تاریخ و سنتی بزرگ توصیف کرد، تفاوت قائل شد:
**** ما به مردم ایران احترام می گذاریم. فقط بر این باور هستیم که دولتشان راه ها و روش هائی را برگزیده است که برای آنها دشوار می سازد به رویاهای خود جامه عمل بپوشند و از قابلیت های کامل خود استفاده کنند. اقتصاد ایران، بخشی به دلیل سوء مدیریت و بخشی در نتیجه فشارهای بین المللی صدمه می بیند.

آقای بوش می گوید کشورها باید دولت ایران را زیر فشار بگذارند تا مساله اتمی را بگونه ای مسالمت آمیز و صلحجویانه حل کند.

XS
SM
MD
LG