لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۳

تظاهرات اسلامگرايان عليه پرويز مشرف در پاکستان


در پاکستان، فعالان مخالف در یک گردهمائی در مقابل دیوانعالی کشور در اسلام آباد، به طرح پرویز مشرف رئیس جمهوری برای انتخاب دوباره، در حالی که پست فرماندهی ارتش را در دست دارد، اعتراض کردند.

حدود یک هزار معترض، که اکثرا از اعضای احزاب سیاسی معترض، از جمله جماعت اسلامی، بزرگترین حزب مذهبی کشور، بودند، روز جمعه، در برابر دادگاه جمع شدند و فریاد می کشیدند "مشرف، باید برود." در داخل، قضات دادگاه به رسیدگی به چندین دادخواست که صلاحیت مشرف را برای در انتخابات ریاست جمهوری در ششم اکتبر به چالش می گیرد، ادامه دادند.

در شهرهای لاهور و کراچی نیز تظاهراتی برپا شد، اما شمار شرکت کنندگان در آنها زیاد نبود. احزاب مخالف عهد کرده اند انتخابات را تحریم خواهند کرد و نمایندگان آنها در پارلمان و مجامع ایالتی می گویند اگر ژنرال مشرف کاندیدای ریاست جمهوری شود، استعفا خواهند داد.

مشرف گفته است اگر بار دیگر به ریاست جمهوری انتخاب شود از نقش خود بعنوان فرمانده ارتش کنار خواهد رفت. مخالفان می گویند کوشش مشرف برای انتخاب دوباره در حالی که هنوز پست نظامی خود را در اختیار دارد، با قانون اساسی مغایر است.

مشرف همچنین روز جمعه رئیس جدیدی برای نیرومندترین سازمان جاسوسی پاکستان - I.S.I- تعیین کرد. ناظران می گویند انتصاب ندیم تاج بعنوان مدیر کل جدید "آی اس آی" مهم است زیرا عقیده بر اين است که رئیس قبلی آن، " اشفق کیانی"، رقیب عمده ای برای احراز پشت فرماندهی ارتش، در صورت کناره گیری مشرف، خواهد بود.

XS
SM
MD
LG