لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۳

مشرف خواستار تجديد انتخاب خود در رای گیری ۱۴مهرماه خواهد شد


پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان خواستار تجديد انتخاب خود در رای گیری روز ۱۴ مهرماه خواهد شد، هرچند که در ديوان عالی در مورد صالح بودن از نظر احراز اين مقام برای يک دوره ديگر با چالش هائی روبروست. تاريخ برگزاری انتخابات رياست جمهوری پاکستان، بامداد پنجشنبه توسط کميسيون انتخابات اعلام شد.

احزاب مخالف عهد کرده اند در صورتيکه ژنرال مشرف اجازه مبارزه برای تجديد انتخاب را پيدا کند، به نشانه اعتراض پارلمان را ترک کنند و به تظاهرات در سطحی ملی متوسل شوند. آنها در عرضحال هائی که به ديوان عالی داده اند استدلال کرده اند ژنرال مشرف از ۱۹۹۹ که در يک کودتا به قدرت رسيد تا کنون عهده دار دو دوره رياست جمهوری بوده و بايد از فرماندهی ارتش کنار برود.

وکيل ژنرال مشرف ميگويد وی اگر در رقابت برای تجديد انتخاب پيروز شود، از فرماندهی ارتش استعفا ميکند. انتخاب رياست جمهوری در پاکستان توسط مجامع قانون گذاری ملی و استانی انجام ميگيرد نه با رای مستقيم مردم.

مخالفان ژنرال مشرف همچنين ميگويند رای گيری برای انتخاب رياست جمهوری بايد پس از انتخابات برای يک پارلمان جديد انجام گيرد. پارلمان کنونی در کنترل حزب حاکم است. ژنرال مشرف از هنگامی که حکم به عزل رئيس ديوانعالی داد، با مخالفتهائی فزاينده روبرو شده است.

دوره رياست جمهوری ژنرال مشرف روز ۲۴ آبان تمام ميشود.

XS
SM
MD
LG