لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۴

عراق: در طرز عمل تمام شرکتهای امنیتی در کشور بازنگری خواهد شد


عراق می گوید بخاطر ماجرای تیراندازی و نبرد مرگباری که در آن پیمانکاران امنیتی امریکا شرکت داشتند، در عملیات تمام شرکتهای امنیتی در کشور بازنگری خواهد کرد.

علی الدباغ، سخنگوی دولت، روز سه شنبه گفت کابینه تصمیم گرفته است وضعیت تمام شرکت های امنیتی داخلی و خارجی را بر اساس قوانین عراق مورد بررسی قرار دهد.

وی اظهار داشت کابینه همچنین تصمیم وزارت کشور را برای پس گرفتن جواز کار «بلک واتر یو اس ا» تصویب کرد. ماموران این شرکت در حادثه تیراندازی در روز یکشنبه، که در آن به گفته مقامات عراقی هشت غیر نظامی کشته شدند، دست داشتند.

روز دوشنبه، کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه امریکا در تماسی تلفنی با نوری المالکی نخست وزیر عراق تاسف خود را از مرگ غیر نظامیان ابراز داشت و قول داد تحقیقات کاملی انجام گیرد. تیراندازی زمانی روز داد که یک کاروان اتومبیلهای دیپلماتیک امریکائی مورد حمله قرار گرفت و اسکورت امنیتی خصوصی آن، تیراندازی را آغاز کرد.

شرکت بلک واتر امنیت بسیاری از عملیات غیر نظامی امریکا در عراق را تامین می کند.

در این میان، در ادامه خشونت، روز سه شنبه پلیس عراق گفت در دو بمب گذاری جداگانه در بغداد، دست کم ۹ تن جانسپردند و چندین نفر مجروح شدند.

حملات در نزدیکی وزارت بهداری در مرکز بغداد و در بخش شرقی شهر صورت گرفت. مقامات می گویند شورشیان همچنین یک خمپاره بداخل محوطه وزارت بهداری شلیک کردند.

XS
SM
MD
LG