لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۹

اسرائيل خواستار تحريم های تنبيهی شديد تری عليه  برنامه اتمی ايران شد


وزير امورخارجه اسرائيل ميگويد سازمان ملل متحد برای متوقف ساختن برنامه اتمی جمهوری اسلامی بايد تحريم های تنبيهی بيشتری عليه ايران وضع کند.

تسيپی ليوينی امروز در مصاحبه ای با راديو اسرائيل گفت دو مجموعه تحريم های تنبيهی که شورای امنيت عليه ايران وضع کرده است کافی نيست.

خانم ليوينی گفت شرکت ها و افراد خصوصی نيز بايد معامله با ايران را متوقف کنند.

در همين حال ايران تاکيد کرده است که فعاليت های حساس اتمی خود را متوقف نخواهد کرد، هرچند که جامعه بين المللی خواستار چنين توقفی است.

علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد اتمی ايران اين تاکيد را ديروز در تهران مطرح ساخت.

ايران در اقدامی جداگانه هشدار داده است که تحريم های جديد تنبيهی شورای امنيت می تواند همکاری با آژانس اتمی سازمان ملل متحد برای حل و فصل نگرانی های ناشی از فعاليت های اتمی گذشته تهران را به خطر بياندازد . علی اصغر سلطانيه نماينده ايران در آژانس ديروز اين هشدار را در پايان يک جلسه هيات مديره آژانس در وين مطرح ساخت. آقای سلطانيه گفت تحريم های جديد می تواند همکاری ميان ايران و آژانس را از بين ببرد.

محمد البرادعی رئيس آژانس ماه گذشته با ايران به توافقی رسيد که مستلزم آن است تهران به پرسش های مربوط به فعاليت های اتمی گذشته خود طی چند ماه آينده پاسخ بدهد.

جنبش کشورهای غير متعهد روز سه شننبه اين توافق را تائيد کرد، اما نماينده اتحاديه اروپا حاضر به حمايت کامل نشد و آقای البرادعی جلسه هيات مديره را ترک کرد.

کشورهای غربی ابراز نگرانی کرده اند که اين توافق به کاهش فشار به ايران برای به اجرا گذاشتن خواست های شورای امنيت در مورد تعليق غنی سازی اورانيوم منجر شود.

آمريکا گفته است روز بيست و يکم سپتامبر ميزبان جلسه ای از پنج عضو دائمی شورای امنيت بعلاوه آلمان خواهد بود. آمريکا و متحدانش خواستار تصويب سومين مجموعه تحريم های تنبيهی عليه ايران توسط شورای امنيت، در واکنش به امتناع تهران از توقف در فعاليت های اتمی اش هستند.

XS
SM
MD
LG