لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ایران ۱۷:۵۱

کيان تاجبخش انتظار دارد بزودی از اسارت رها شود


يک آمريکايی ايرانی الاصل که ماه هاست در زندان اوين بسر می برد می گويد اتهام رسمی نسبت به او وارد نيامده و انتظار دارد بزودی آزاد شود.

کيان تاجبخش امروز (سه شنبه) به پرسشهای خبرنگارانی که توسط مقامات جمهوری اسلامی فراخوانده شده بودند تا از زندانی که بواسطه شرايط ناهنجارش مخصوص حبس زندانيان سياسی است، بازديد به عمل آورند، پاسخ می داد.

تاجبخش شرايط زندان را «خوب» توصيف کرد. وی گفت که در زندان انفرادی بسر می برد، ليکن به تلويزيون و دستشويی خصوصی دسترسی دارد.

آقای تاجبخش، مشاور طراح شهری و کارمند انستيتوی جامعه باز متعلق به جرج سوروس، از ماه مه تاکنون در زندان بسر می برد.

هفته گذشته مقامات زندان گفتند پس از آنکه تحقيقات پيرامون فعاليت های جاسوسی آقای تاجبخش تکميل شود وی به قيد ضمانت آزاد خواهد شد.

تلويزيون دولتی جمهوری اسلامی دو ماه پيش برنامه ای را پخش کرد بنام «به اسم دمکراسی» که در آن چند بريده از مصاحبه هايی با کيان تاجبخش و آمريکايی ايرانی الاصل ديگری (هاله اسفندياری) گنجانده شده بود. در اين برنامه اين طور وانمود شده بود که گويا هردو در مصاحبه هايشان اعتراف کرده بودند که در طرح های آمريکا برای سرنگونی رژيم جمهوری اسلامی شرکت داشته اند.

خانم اسفندياری پس از رهايی از اسارت به قيد ضمانت اوايل ماه جاری، پس از تحمل سه ماه زندان، اکنون به آمريکا بازگشته است.

جمهوری اسلامی همچنين اعلام کرد که پاسپورت پرناز عظيما، شهروند ديگر آمريکايی و خبرنگار راديو فردا، را بوی باز می گرداند. راديو فردا يک سرويس خبری آمريکايی است که با راديو اروپای آزاد و صدای آمريکا وابستگی دارد.

جمهوری اسلامی همچنين يک آمريکايی ايرانی الاصل ديگری، بنام علی شاکری، را نيز در اسارت دارد که پيش از دستگيری برای يک گروه دانشگاهی حل اختلافات کار می کرد.

XS
SM
MD
LG