لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۱

پرناز عظيما اجازه يافت ايران را ترک کند


پرناز عظيما اجازه يافت ايران را ترک کند
پرناز عظيما اجازه يافت ايران را ترک کند

دومین نفر از چهار آمريکائی ایرانی تبار که در ایران بازداشت شده بودند، اجازه یافته است کشور را ترک کند. دولت ایران پرناز عظیما، روزنامه نگار، بنادرستی به ارتکاب جرائمی علیه امنیت ملی متهم کرده بود. او در ماه ژانویه برای دیدن مادر بیمارش به تهران رفت.

پیشتر، هاله اسفندیاری، پژوهشگر و مدیر برنامه خاورمیانه در مرکز بین المللی وودرو ویلسون در واشنگتن، قادر شد از ایران خارج شود. او هشت ماه بازداشت بود، که سه ماه را در یک سلول انفرادی در زندان اوین گذراند.

خانم اسفندیاری، که او نیز برای دیدن مادر بیمارش به ایران رفته بود، به غلط به دامن زدن به یک "انقلاب مخملی" برای سرنگونی رژیم مذهبی ایران متهم شد. دو آمريکائی ایرانی تبار دیگر، کیان تاجبخش، جامعه شناس، و علی شاکری، فعال صلح، همچنان در زندان بسر می برند. آنها نیز با اتهامات ساختگی اقدام علیه امنیت ملی ایران روبرو هستند.

تام کیسی، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، از آزادی خانم اسفندیاری و خانم عظیما استقبال کرد:
**** ما امیدوار هستیم دو آمريکائی دیگر که در ایران در بازداشت قرار دارند، یا از خروج آنها جلوگيری می شود، نیز قادر شوند در آینده ای نزدیک چنین کنند. بار دیگر باید بگویم که این افراد اصولا نباید بازداشت می شدند. ولی ما از این که می بینیم خانم اسفندیاری و خانم عظیما اینک فرصت یافته اند ایران را ترک کنند، خوشحال هستیم.

تام کیسی می گوید ایالات متحده تلاش کرده است هر کاری را که امکان دارد برای تشویق دولت ایران به حرکت در جهتی درست انجام دهد و دیگر آمريکائیان بازداشت شده را آزاد کند.

XS
SM
MD
LG