لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۳

نواز شريف ساعاتی پس از ورود به پاکستان به عربستان سعودی اخراج شد


نواز شريف نخست وزير پيشين پاکستان که ٨ سال پيش در کودتائی از مقام نخست وزيری خلع شد، پس از ورود به شهر اسلام آباد پاکستان و چند ساعت بازداشت به عربستان سعودی،اخراج شد

نواز شريف پس از به زمين نشستن هواپيمايش در فرودگاه اسلام آباد دو ساعت با مقامات پاکستانی بر سر تحويل پاسپورت کشمکش داشت و سپس از هواپيما پياده شده و مقامات وی را با خود بردند و بعداً اعلام کردند که به اتهامات فساد مالی و پولشوئی بازداشت شده و ساعتی ديرتر گفتند که وی را به هواپيمای ديگری سوار کرده اند و به عربستان سعودی اخراج شده است.

اندکی بعد از نشستن هواپيما کماندوهای ارتش پاکستان هواپيما را محاصره کرده و يک مقام مهاجرت وارد هواپيما شد. گزارش خبرگزای ها حاکی از آن بود که نواز شريف از دادن پاسپورت و خروج از هواپيما بدون همسفرانش خودداری کرده بود.

لحظاتی پيش از ورود به پاکستان آقای شريف به خبرگزاری رويترز گفت که خيلی احساس عالی ای دارد و برای هر وضعيتی آماده است.

آفتاب احمد شرپائو وزير داخله پاکستان ميگويد هر چه که برای نخست وزير اسبق پيش آيد، بر مبنای قانون خواهد بود. دولت اعلام کرده است که در صورت بازگشت آقای شريف به پاکستان، وی به اتهام فساد مالی بازداشت خواهد شد.

امروز دوشنبه پليس با هواداران آقای شريف در جاده فرودگاه با باتون و گاز اشک آور به زدو و خورد پرداخت و دهها نفر را بازداشت کرد. شاهدان عينی ميگويند پليس با کاميون و تراکتور جاده فرودگاه اسلام آباد را مسدود کرده است.

آقای شريف که هفت سال در تبعيد بود قصد دارد که در انتخابات آتی رياست جمهوری با پرويز مشرف رئيس جمهوری کنونی پاکستان، رقابت کند.

مقامات با افزايش تدابير امنيتی در پايتخت پاکستان هرگونه تظاهرات را پيش از ورود امروز آقای شريف، ممنوع اعلام کردند. مقامات همچنين صدها نفر از هواداران نخست وزير اسبق را بازداشت کردند. مسلم ليگ حزب سياسی آقای شريف تعداد بازداشت شدگان را بيش از دوهزار نفر، اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG