لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۹

مالکی از همسايگان عراق خواست عليه نيروهای شيطانی متحد شوند


نوری المالکی نخست وزير عراق از کشورهای همسايه خواستار کمک برای جلوگيری از بی ثبات کردن منطقه توسط، به گفته او، نيروهای شيطانی شده است.

آقای مالکی اين خواست را امروز، يکشنبه، در کنفرانسی در بغداد مطرح کرد که همسايگان عراق، آمريکا و نمايندگانی از سازمان ملل متحد، اتحاديه اروپا و گروه هشت کشور عمده صنعتی در آن شرکت داشتند.

آقای مالکی گفت عراق و همسايگانش بايد عليه گروههای تروريست متحد شوند، زيرا، به گفته وی، خطر اين گروهها فقط يک کشور را تهديد نميکند.

در همين حال ارتش آمريکا ميگويد طراح انفجارهای کاميونی ماه گذشته در شمال عراق را، که به کشته شدن چهارصد نفر افراد قوم يزيدی منجر شد، کشته است. به گزارش ارتش، ابو محمد ال عفری، يکی از رهبران محلی القاعده در عراق، در يک حمله هوائی ائتلاف در روز سوم سپتامبر در نزديکی شهر شمالی موصل کشته شد.

در اين ميان مقامات عراقی ميگويند افرادی مسلح امروز با حمله به يک پاسگاه پليس در نزديکی شهرک تکريت ، پنج پليس را کشتند.

آقای مالکی در کنفرانس بغداد گفت دولت وی به رغم اقتصادی ويران شده که به ارث برده است، در زمينه های مختلف پيشرفت هائی عمده داشته است.

هوشيار زيباری وزير امورخارجه عراق نيز از کشورهای همسايه خواست برای جلوگيری از وارد شدن، به گفته او، تروريست ها و قاتلين به عراق، مرزهای خود را بيشتر کنترل کنند.

آقای زيِباری هشدار داد آتشی که در عراق شعله ور شده است می تواند به خارج از مرزهای عراق سرايت کند و کشورهای ديگر را به خطر بياندازد. وی از کشوری بخصوص نام نبرد.

واشنگتن سوريه را متهم ساخته است که به جنگجويان خارجی اجازه ميدهد وارد عراق شوند، و ايران را نيز به رساندن تدارکات و دادن تعليمات به ستيزه گران شيعه عراقی متهم کرده است. هر دو کشور اين اتهامات را تکذيب کرده اند.

XS
SM
MD
LG