لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۹

کره شمالی ازکارشناسان آمريکا، چين وروسيه برای ديدار ازتاسيسات اتمی اش دعوت کرد 


نماينده ارشد اتمی آمريکا ميگويد پيونگ يانگ کارشناسان آمريکا، چين و روسيه را به کره شمالی دعوت کرده است تا از تاسيساتی اتمی که قرار است برچيده شوند ديدن کنند.

کريستوفر هيل، مدير کل وزارت امورخارجه آمريکا که امروز در آستانه کنفرانس سران کشورهای آسيائی و ممالک حوزه اقيانوس آرام در سيدنی صحبت ميکرد اين دعوت را يک گام عمده ديگر به پيش در جهت هدف غير اتمی ساختن شبه جزيره کره دانست.

اندکی پيشتر پرزيدنت بوش و روه مو هيون رئيس جمهوری کره جنوبی برای مذاکراتی که کره شمالی در کانون آن بود ملاقات کرده بودند. کره شمالی در فوريه گذشته موافقت کرد به برنامه اتمی خود در ازای امتيازاتی سياسی و گرفتن کمک برای تامين سوخت مورد نياز خود پايان بدهد. پرزيدنت بوش گفت توافق بر سر پيمانی رسمی برای اعلام خاتمه جنگ کره فقط در صورتی امکان پذير است که کره شمالی به گونه ای قابل تائيد به برنامه تسليحات اتمی خود پايان داده باشد.

امروز همچنين پرزيدنت بوش و ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه در باره چندين موضوع از جمله برنامه های آمريکا برای استقرار يک سيستم دفاع موشکی در مرکز اروپا تبادل نظر کردند.

پرزيدنت بوش قبل از آن در يک سخنرانی برای رهبران بخش خصوصی از کشورهای حوزه اقيانوس آرام خواسته بود در مذاکرات جهانی تجارت ، نقشی پيشتاز داشته باشند و برای مقابله با گرم شدن کره زمين و تروريسم با يکديگر همکاری کنند.

پرزيدنت بوش همچنين گفت آمريکا و کشورهای ديگر بايد بازشدن بيشتر فضای سياسی در چين را تشويق کنند.

پرزيدنت بوش سخت گيری دولت برمه عليه فعالان طرفدار دمکراسی را تقبيح کرد و خواستار انتخاباتی آزاد در تايلند شد.

پرزيدنت بوش پس از شرکت در ميهمانی ناهار رهبران ممالک جنوب شرقی آسيا از آنان برای ديداری متقابل در ايالت تکزاس آمريکا دعوت بعمل آورد و گفت بزودی سفيری برای اتحاديه جنوب شرقی آسيا انتخاب ميکند.

پرزيدنت بوش جزو بيست و يک رهبری است که در کنفرانس سران مجمع همکاری های اقتصادی کشورهای آسيائی و ممالک حوزه اقيانوس آرام شرکت دارند.

انتظار ميرود رهبران در اين کنفرانس که روز شنبه آغاز ميشود خواستار از سرگيری مذاکرات جهانی به تعويق افتاده تجارت ، و اقدام در مورد مقابله با تغييرات جوّی شوند

XS
SM
MD
LG