لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۵

پرزيدنت بوش پيشاپيش کنفرانس آپک با هو جينتائو رئيس جمهوری چين در سيدنی ديدار کرد


پرزيدنت بوش با هو جينتائو رئيس جمهوری چين در پيشاپيش کنفرانس رهبران آسيا و اقيانوسيه در ارتباط با تجارت جهانی و تغييرات جوی در سيدنی استراليا، ديدار کرد.

پرزيدنت بوش گفت امروز، پنجشنبه، با رئيس جمهوری چين در ارتباط با همکاری برای مبارزه با تغيير وضعيت جوّی کُره زمين به توافق رسيده است، و گفت در مورد ايران، کره شمالی و سودان با آقای هو گفتگو کرده است و اينکه هردو در اعتقاد به آزادی مذهب اشتراک نظر داشتند.

آقای بوش گفت که در ارتباط با موضوع نرخ مبادله واحد پول چين و آمريکا و مازاد تجاری چين با ايالات متحده، با رئيس جمهوری چين گفتگو کرده است.

آقای هو گفت که آمريکا موقعيت تايوان بعنوان يک خودمختاری و نه يک کشور مستقل را مورد تأييد قرار داده است.

پيش از اين ديدار آقای هو گفته بود که در ارتباط با تأمين ايمنی مواد غذائی توليد شده در چين و نگرانی های راجع به مواد شيميائی در اسباب بازی های ساخت آن کشور، چين آماده همکاری با جامعه بين المللی است.

پرزيدنت بوش نيز گفته بود از چين خواهد خواست تا در تلاشهای مربوط به مبارزه با گرم شدن کره زمين نقش فعالی را بر عهده بگيرد. آقای بوش که روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در سيدنی استراليا سخن می گفت اظهار کرد تا زمانی که چين در تدوين اهداف اين تلاشها شرکت نکند موضوعات پيرامون تغييرات جوی حل نخواهند شد.

نام چين اوايل سال جاری ميلادی در فهرست بزرگترين توليد کنندگان گازهای گلخانه ای وارد شد. پکن با ذکر اين نکته که چين هنوز در حال توسعه است عنوان کرد که قادر نخواهد بود از تکنولوژی های مدرن برای صرفه جويی در انرژی بهره مند شود.

با اينکه ايالات متحده و چين بزرگترين توليدکنندگان گازهای گلخانه ای هستند، هيچکدام پيمان کيوتو را مورد تصويب قرار نداده اند.

اين رهبران پيشاپيش کنفرانس روز جمعه همکاری های اقتصادی کشورهای حوزه آسيا و اقيانوس آرام که متشکل از ۲۱ کشور می شود در استراليا بسر می برند. نخست وزير استراليا، جان هاوارد، موضوع تغييرات جوی را در صدر دستور جلسات اين کنفرانس قرار داده است.

XS
SM
MD
LG