لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۸

البرادعی موافقت ايران برای همکاری را آخرين شانس توصيف کرده است


رئيس آژانس نظارت اتمی سازمان ملل متحد ميگويد توافقی که برای همکاری با ايران در ماه گذشته حاصل شد ممکن است آخرين فرصتی باشد که آن کشور بتواند ابهامات ناشی از بلندپروازيهای اتمی خود را برطرف کند.

محمد البرادعی رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی به مجله آلمانی دراشپيگل گفت ايران برای نخستين بار با جدولی زمانی برای حل و فصل پرسش های مرتبط با برنامه اتمی خود موافقت کرده است.

آقای البرادعی اين توافق را نشانه ای اميدوار کننده و مثبت توصيف کرد. آقای البرادعی گفت تا ماههای نوامبر و دسامبر روشن خواهد شد آيا ايران به قولی که داده است وفادار است يا نه. آقای البرادعی گفت اگر تهران به قول خود عمل نکند فرصتی بزرگ را از دست ميدهد که احتمالا آخرين فرصت نيز خواهد بود.

سازمان ملل متحد تا کنون دو مجموعه تحريم های تنبيهی را در مورد ايران وضع کرده است و آمريکا در شورای امنيت در پی وضع تحريم های ديگری در مورد ايران است.

آمريکا و متحدانش ايران را متهم کرده اند که زير سرپوش يک برنامه غير نظامی دنبال توليد تسليحات اتمی است. ايران ضمن تکذيب اين اتهام ميگويد برنامه اش صرفا برای مقاصد صلح آميز است.

آژانس بين المللی انرژی اتمی در وين هفته گذشته گفته بود پس از روشن شدن موارد ابهام در باره فعاليت های اتمی ايران، لازم است آن کشور به تلاش برای ايجاد اعتماد و اطمينان در باره حوزه عمل و ماهيت برنامه های جاری و آتی اتمی خود ادامه دهد.

بنا به گزارشها ايران به پرسش های آژانس بين المللی انرژی اتمی در باره آزمايش هايش با پلوتونيوم پاسخ داده است. اورانيوم غنی شده و پلوتونيوم می تواند برای توليد تسليحات اتمی مورد استفاده قرار گيرد.

XS
SM
MD
LG