لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۷

آژانس بین المللی انرژی اتمی: همکاری ایران «گامی مهم به پیش»  بوده است


آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری ایران در مسائل مربوط به برنامه اتمی کشور را «گامی مهم به پیش» توصیف کرده است.

آژانس – IAEA- این نظر را در یک گزارش کتبی که خبرگزاری ها بدست آورده اند ابراز داشته است، و همچنین می گوید برنامه غنی سازی اورانیوم ایران در سطحی ُکند تر از آنچه انتظار می رفت ادامه دارد.

خبرگزاری دولتی ایران به نقل ازمحمد سعیدی یک مقام بلندپایه اتمی ایران خبرداد که این گزارش، نقطه پایانی برادعاهای " بی اساس " آمریکا می گذارد.

با این حال آمریکا می گوید ایران چهارسال پیش باید به سئوالات مربوط به برنامه اتمی خود پاسخ می داد.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا اظهارداشت ایران ازتعهدات بین المللی درارتباط با متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم تبعیت نکرده است وجامعه بین المللی به فشارخود به ایران ادامه خواهد داد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی، که مقر آن در وین قرار دارد، می گوید زمانی که چگونگی برنامه اتمی گذشته ایران روشن شد، تهران نیاز خواهد داشت اعتماد بین المللی را نسبت به گُستره و ماهیت برنامه های اتمی فعلی و آینده خود بدست آورد.

گزارش می رسد ایران مسائل مربوط به آزمایش های پلوتونیوم را، که می تواند برای ساختن جنگ افزار اتمی بکار رود، با IAEA حل کرده است.

آژانس همچنین می گوید محمد البرادعی رئیس آژانس جدید ترین گزارش خود را در مورد ایران بین اعضای هیات مدیره آن توزیع کرده است. این گزارش، تحولاتی را که از زمان آخرین گزارش او در ماه مه صورت گرفته است در بر می گیرد و قرار است هیات مدیره آنرا در جریان جلساتی که از ۱۹ آذرماه (۱۰ سپتامبر) در وین آغاز می شود بررسی کند.

XS
SM
MD
LG