لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

عراق ميگويد گروههای مسلّح بايد در متوقف ساختن فعاليت های خود راه صدر را دنبال کنند


دولت عراق از گروههای مسلّح در آن کشور خواسته است با دنبال کردن راهی که گروه شبه نظامی شيعه موسوم به ارتش مهدی در پيش گرفته است فعاليت های خود را متوقف کنند.

دفتر نوری المالکی نخست وزير عراق ديشب اطلاعيه ای منتشر کرد که ميگويد تصميم مقتدی صدر واعظ شيعه برای متوقف ساختن فعاليت های شبه نظامی فرصت خوبی برای ساير شبه نظاميان است تا بمنظور استقرار ثبات و حاکميت عراق فعاليت های خود را متوقف کنند. اين واعظ افراطی شيعه روز چهارشنبه به شبه نظاميان خود دستور داد فعاليت هايشان، از جمله عمليات مسلحانه را، برای مدت شش ماه متوقف کنند.

شبه نظاميان ارتش مهدی که يونيفورم های مشکی به تن ميکنند و اغلب راههای ورود و خروج به شهرک صدر در حومه بغداد را در کنترل دارند، از ديروز در خيابانها ديده نشده اند.

ارتش آمريکا در عراق نيز از تصميم صدر استقبال کرده است . فرماندهان آمريکائی عوامل ياغی در ارتش مهدی را مسئول بسياری از حملات اخير عليه نيروهای آمريکائی و سُنّی های عراقی ميدانند.

در همين حال هوشيار زيباری وزير امور خارجه عراق ديروز گفت دولت عراق در بهبود امنيت پيشرفت عمده ای داشته است. وی در عين حال ابراز اميدواری کرد که رهبران عراقی برای آشتی ملی پيش از گزارشهائی عمده که در ماه آينده به کنگره آمريکا داده ميشود پيشرفت های بيشتری حاصل کنند. ژنرال ديويد پترائوس فرمانده ارشد آمريکا در عراق و رايان کروکر سفير آمريکا در عراق قرار است در ماه سپتامبر در باره اوضاع سياسی و امنيتی عراق در کنگره آمريکا شهادت بدهند.

ارتش آمريکا همچنين از کشته شدن پنج عضو القاعده عراق و دستگيری سيزده مظنون ديگر در عمليات امروز نيروهای ائتلاف در دره دجله خبر داد. يک گزارش ديگر ارتش آمريکا ميگويد به يک هواپيمای حمل و نقل نظامی که حامل هياتی از قانونگزاران آمريکائی بود روز پنجشنبه هنگام برخاستن از فرودگاه بغداد شليک شد، اما به مسافران و خدمه هواپيما آسيبی نرسيد. اطلاعيه ارتش ميگويد کادر پرواز با انجام مانورهای ويژه انحراف از مسير شليک ها هواپيما را از خطر دور ساخت و سالم به واشنگتن رساند.

ارتش آمريکا همچنين از درگذشت دو آمريکائی، يکی تفنگدار دريائی ديگری کادر نيروی هوائی خبر داده است که هفته گذشته در عمليات رزمی در استار الانبار مجروح شده بودند.

XS
SM
MD
LG