لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۴

پرزيدنت بوش در باره آينده عمليات درعراق با فرماندهان نظامی مشورت ميکند


پرزيدنت بوش امروز با فرماندهان ارشد نظامی در دولت خود در باره آينده عمليات ائتلاف تحت رهبری آمريکا در عراق مشورت و تبادل نظر خواهد کرد.

پرزيدنت بوش ارزيابی های هريک از روسای ستاد نيروهای مسلح آمريکا و رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا را خواهد شنيد.

مقامات وزارت دفاع ميگويند روسای ستاد نيروی زمينی، نيروی دريائی، نيروی هوائی و تفنگداران دريائی هريک به صراحت توصيه ها و نظرات خود را ارائه خواهند داد.

بنا به گزارش های خبری روسای ستاد نيروها اين نگرانی خود را نيز مطرح خواهند کرد که حفظ نيروی صد و شصت هزار نفری کنونی آمريکا در عراق در سال آينده در همين سطح می تواند ارتش آمريکا را زير فشار بگذارد.

در همين حال روزنامه نيويورک تايمز ميگويد کميسيونی مستقل پيشنهاد خواهد کرد نيروی بيست و شش هزار نفری پليس عراق بازسازی شود تا ماموران فاسد و ستيزه گران شيعه ای که در کشتار های فرقه ای مورد ظنّ هستند کنار گذاشته شوند. اين کميسيون توسط کنگره و برای ارزيابی توانائی های ارتش و پليس عراق بوجود آمده است.

کاخ سفيد و وزارت دفاع آمريکا ديروز يک ارزيابی کنگره را در باره جنگ عراق که بنا به گزارشها ميگويد عراق نتوانسته است به اکثر هدفهائی دست يابد که برای پيشرفت تعيين شده بود، مورد سئوال قرار دادند.

بنا به گزارش های خبری اداره حسابرسی آمريکا برای انتشار سندی آماده ميشود که ميگويد عراق از هجده هدف سياسی و امنيتی که پيشرفت آنها بايد با شاخص های تعيين شده توسط آمريکا ارزيابی شود فقط در مورد چند هدف معدود پيشرفت داشته است. اما مقامات وزارت دفاع آمريکا ميگويند اطلاعات بيشتری جمع آوری کرده اند که می تواند بعضی از نتيجه گيريهای منفی در ارزيابی را پيش از ارائه رسمی آن در هفته آينده عوض کند.

نتايج يک نظر خواهی که هفته گذشته انجام گرفت نشان ميدهد که بيش از نيمی از آمريکائيان معتقدند آمريکا جنگ در عراق را نباخته است، اما يک سوم گفته اند پيروزی را ممکن نميدانند.

XS
SM
MD
LG