لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۶

پارلمان ترکيه به رياست جمهوری عبدالله گل رای مثبت داد


عليرغم بيمی که از جانب منتقدين می رفت مبنی بر اينکه وزير خارجه ترکيه، عبدالله گل، قصد تحت الشعاع قرار دادن سنت سکولار ترکيه را دارد، پارلمان ترکيه وی را به عنوان رئيس جمهوری انتخاب کرد.

رای امروز سومين دور رای گيری اين انتخابات بود. در دو دور نخست اين رای گيری ها آقای گل، که از سوی حزب حاکم عدالت و توسعه نامزد شده بود، برای انتخاب شدن به دو سوم آرا نياز داشت، ليکن در دور سوم اکثريت آرای نمايندگان در مجلس ۵۵۰ نفری کفايت می کرد. از اين تعداد آقای گل ۳۳۰ رای آورد.

آقای عبدالله گل به عنوان يک مسلمان مومن اولين رئيس جمهوری ترکيه با پيشينه اسلام سياسی است. با اين وصف و با چنين پيشينه ای آقای گل تعهد داده که پاسدار سنت های ريشه دار سکولار در اين کشور و جدايی مذهب از دولت باشد.

فرمانده ارتش ترکيه روز جمعه نسبت به تهديداتی که متوجه اين سنتهاست هشدار داد و متعهد شد که ارتش ترکيه مراقبت از ساختارهای دمکراتيک و سکولار کشور را در اولويت قرار می دهد.

ژنرال ياشار بويوکانيت، فرمانده ارتش بغايت سکولار ترکيه، گفت «مراکز شيطانی» سعی در تحليل بردن سکولاريسم ترکيه دارند. نخست وزير ترکيه، رجب طيب اردوغان، نسبت به دخالت ارتش در سياست هشدار داده بود.

همسر عبدالله گل روسری اسلامی بسر می کند. طبق قانون از سه دهه پيش تاکنون پوشيدن حجاب اسلامی در اماکن دولتی و مدارس ممنوع شده است.

نامزدی عبدالله گل برای احراز رياست جمهوری در اوايل سال جاری مسيحی به بحران سياسی ای دامن زد که موجب شد تا هزاران تن از سکولارها در اعتراض به خيابان ها بريزند و ارتش برای حفظ نظام سکولار تهديد به دخالت کرد.

XS
SM
MD
LG