لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۴

فرمانده ارتش ترکيه نسبت به خطراتی که سکولاريسم را تهديد می کند هشدار داد


فرمانده کل ارتش بغايت سکولاريست ترکيه، نسبت به آنچه که وی آنرا تلاش های «شنيع» با هدف تحت الشعاع قرار دادن نظام سکولار ترکيه ناميد، هشدار داد.

ژنرال ياشار بويوکانيت در بيانيه ای امروز (دوشنبه) گفت که ارتش از ساختارهای دمکراتيک و سکولار کشور دفاع خواهد کرد.

اين بيانيه در آستانه سومين دورانتخابات پارلمانی برای گزينش رئيس جمهوری کشور منتشر می شود. انتظار می رود وزير خارجه عبدالله گل در اين انتخابات برياست جمهوری برگزيده شود. او نامزد حزب اسلام گرای عدالت و توسعه است.

سکولاريست های ترکيه بيم آن دارند که عبدالله گل، به عنوان يک مسلمان مومن، اصول سکولار مدون در قانون اساسی کشور را تحت الشعاع اعتقادات مذهبی خود قرار دهد، اما آقای گل متعهد به حفظ و تائيد سکولاريزم شده است.

رجب طيب اردوغان، نخست وزير، به ارتش هشدار داده است که در سياست دخالت نکند.

عبدالله گل در دو دور اول رای گيری برای رياست جمهوری موفق به اخذ دوسوم آرا نشد، اما در دورسوم صرفا اکثريت ساده برای چنين پيروزی کافی خواهد بود.

همسر عبدالله گل روسری بسر می کند، امری که از زمان کودتای نظامی سال ۱۳۵۸ تاکنون در مدارس و ادارات دولتی ترکيه منع شده است.

نامزدی عبدالله گل برای احراز رياست جمهوری در اوايل سال جاری مسيحی به بحران سياسی ای دامن زد که موجب شد تا هزاران تن از سکولارها در اعتراض به خيابان ها بريزند و ارتش برای حفظ نظام سکولار تهديد به دخالت کرد.

XS
SM
MD
LG