لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۷

حامد کرزی: نبرد با تجارت غير قانونی ترياک دشوار است


حامد کرزی: نبرد با تجارت غير قانونی ترياک دشوار است
حامد کرزی: نبرد با تجارت غير قانونی ترياک دشوار است

جان والترز، مدیر اداره سیاست ملی کنترل مواد مخدر در آمريکا می گوید کشت خشخاش بزیان مردم افغانستان است:
**** از جنگ سالاری و ترور حمایت می کند. و آنچه ما باید تشخیص دهیم این است که کسانی که اینکار را انجام می دهند، زمیندارانی هستند که کشاورزان را ناچار می سازند بجای فرآورده های قانونی و مجاز، خشخاش بکارند. در برخی موارد، آنها مقاماتی فاسد هستند. در مواردی، ایلمردانی که مالیات پرداخته اند و خشخاش می کارند. در پاره ای موارد، طالبان و تروریست هائی هستند که لوله تفنگ را روی سر مردم گذارند یا تهدید می کنند که خانواده های آنها را اگر خشخاش نکارند و اگر در از بین داوطلبانه این محصول شرکت کنند، خواهند کشت.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان می گوید نبرد با تجارت غیر قانونی تریاک دشوار است:
**** بله، ما در افغانستان با مشکل کشت خشخاش و تولید مواد مخدر روبرو هستیم. افغانستان متعهد آن است با آن بجنگد، زیرا این اهریمن نخست به ما صدمه می زند، و سپس به جوانان در بقیه جهان. ما متعهد هستیم. اما وقت خواهد گرفت.

آمريکا به آگاه ساختن مردم افغانستان از خطرات تولید مواد مخدر غیر قانونی، فراهم آوردن منابع جانشینی برای تامین زندگی کشاورزان و توسعه روستاها، از بین بردن خشخاش و ممنوع ساختن مواد شیمیائی و فنآوری مورد نیاز تولید چنین موادی، و اصلاح سیستم قضائی افغانستان برای مبارزه با فساد و دستگیری و محاکمه قاچاقچیان مواد مخدر، کمک خواهد کرد.

توماس شِویک، کفیل معاون وزارت امور خارجه آمريکا در اجرای قوانین بین المللی مبارزه با مواد مخدر می گوید ما پیشرفت عمده ای را در کاهش تولید خشخاش در استان های شمال افغانستان شاهد هستیم. اما در جنوب، منطقه ای که شورشیان طالبان در آن فعال هستند، رو به افزایش است:
**** بنابراین، ما یک استراتژی را که دو هدف دارد تهیه کرده ایم. یکی، تقویت دستاوردها در شمال، دیگری، افزایش دسترسی به منطقه جغرافیائی آزاد از خشخاش در افغانستان، و اطمینان از این که در این مناطق کشت خشخاش دو باره شدت نگیرد، و بر کنترل بر استان های جنوبی که در آنها ما شاهد افزایش آن هستیم، افزوده شود.

شویک می گوید آنچه ما سعی داریم در اینجا انجام دهیم این است که انگیزه به وجود آوردن مناطق عاری از خشخاش یا کاهش تولید تریاک بیشتر شود، و در جستجوی آن هستیم که بر عوامل بازدارنده کشت خشخاش در این مناطق بیافزائیم.

XS
SM
MD
LG