لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۶

شمارش آرای انتخاباتی در سيرالئون آغاز شد


سيرالئون با اشتياق تمام در انتظار انتشار نتايج اوليه انتخابات رياست جمهوری و پارلمانی کشور بسر می برد. انتظار می رود بخشی از نتايج تا بعد از ظهر امروز معلوم شود، و نتايج نهايی تا دوازده روز ديگر انتشار يابد.

ناظران بين المللی انتخابات ملی سيرالئون را آزاد و عادلانه توصيف کردند، اما برخی مشکلات پيرامون شمارش آرا گزارش شد. در يک مرکز رای گيری در شرق پايتخت، پليس از گاز اشک آور برای پراکندن گروهی از جوانان که مترصد بهم زدن پروسه رای گيری بودند برآمد.

روز شنبه رای دهندگان يکی را از ميان هفت نامزد رياست جمهوری انتخاب کردند که بر جای پرزيدنت احمد تجان کبه تکيه بزند. فرض بر اين بود که معاون رئيس جمهور فعلی، سلمان بروا، که نامزد حزب حاکم است، از بقيه رقبا جلوتر باشد، اما وی با رقابت سرسختانه ای از جانب رهبر حزب اپوزيسيون، ارنست کوروما، روبرو شد.

اگر هيچيک از نامزدان احراز رياست جمهوری دستکم ۵۵ درصد آرا را بدست نياورد، انتخابات وارد مرحله دوم می شود که دوهفته ديگر برگزار خواهد شد.

در انتخابات پارلمانی، ۵۷۰ نفر برای پرکردن ۱۲۲ صندلی خود را نامزد کردند.

گزارش شده است که شرکت مردم در اين انتخابات در حد بالايی بود. تقريبا نيمی از پنج و نيم ميليون جمعيت سيرالئون واجد شرايط شرکت در انتخابات بودند.

بعد از پايان گرفتن ۱۱ سال جنگ های داخلی سيرالئون در سال ۲۰۰۲، انتخابات روز شنبه تنها دومين انتخابات اين کشور بود. پس از خروج حافظان صلح دو سال پش، اين نخستين انتخابات بشمار می رود.

جنگ های داخلی سيرالئون که به مرگ ده ها هزار نفر انجاميد از سبعيت استثنايی برخوردار بود. جنگجويان شورشی کودکان را وادار به جنگ کرده و اغلب دست و پای غير نظاميانی را که به دستشان می رسيدند می بريدند.

XS
SM
MD
LG