لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۸

انتخابات پارلمانی و رياست جمهوری در سيرالئون برگزار می شود


در سيرالئون ، رای دهندگان امروز صف های طولانی و بارندگی شديد را تحمل کردند تا فرصت رای دادن در انتخاباتی تاريخی برای انتخاب رئيس جمهوری و پارلمان را از دست ندهند.

صف ها که از چند ساعت قبل از بازشدن حوزه های رای گيری بوجود آمده بود، اشتياق رای دهندگان را منعکس ميکرد. هفت کانديدا متقاضی احراز مقام رياست جمهوری در اين کشور غرب آفريقا هستند، اما اگر هيچکدام نتوانند در رای گيری امروز حداقل پنجاه و پنج درصد آرای رای دهندگان را کسب کنند، به فاصله دو هفته بايد دومين مرحله رقابت را به انجام برسانند.

گزارشها از سراسر کشور حاکی از برگزاری رای گيری در محيط و وضعيتی مسالمت آميز است. ناظران نيز ميگويند مشکل و موردی حاکی از تقلب نديده اند. با اينحال سردرگمی های ناشی از ضوابط رای گيری در بعضی از حوزه ها دلخوری رای دهندگان را در پی داشته است. حتی سلومان بريوا ، معاون رياست جمهوری ، که يکی از کانديداهاست، امروز تصميم گرفت رای خود را اواخر وقت به صندوق بياندازد تا به مسئولان فرصت بدهد سردرگمی ها را برطرف کنند.

در انتخابات امروز ، رای دهندگان همچنين صد و دوازده نماينده را از ميان پانصد و هفتاد کانديدا برای پارلمان انتخاب ميکنند. اين نخستين انتخابات سيرا لئون پس از خروج دوسال پيش نيروهای صلحبانی سازمان ملل متحد از آن کشور است. سيرالئون يازده سال پيش نيز که جنگ داخلی در آن کشور پايان گرفت يک بار ديگر صحنه برگزاری انتخابات بوده است.

XS
SM
MD
LG