لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۳

بوش ميگويد اطمينان دارد مالکی با او در مورد نقش ايران در عراق همعقيده است


پرزيدنت بوش ميگويد اطمينان دارد نوری المالکی نخست وزير عراق با او هم عقيده است که ايران در عراق نقشی سازنده ايفا نمی کند.

پرزيدنت بوش روز پنجشنبه در کنفرانس خبری کاخ سفيد گفت فکر ميکند آقای مالکی ميداند که ايران در منطقه يک عامل بی ثباتی است.

نخست وزير عراق هفته گذشته برای ملاقات با مقامات ارشد ايرانی در تهران بود.

وسائل ارتباط جمعی ايران روز پنجشنبه گزارش دادند آقای مالکی گفته است دو کشور دارای زمينه های مشترک بسيار اند، و مناسباتی عميق تر را جستجو ميکنند.

پرزيدنت بوش گفت اگر پيام آقای مالکی اين است که ايران در عراق نقشی سازنده ايفا ميکند مجبور است با او گفتگوئی رک و صريح داشته باشد.

پرزيدنت بوش از ايرانيان خواست سياست های دولت خود را رد کنند و گفت آنها می توانند بهتر عمل کنند.

آقای مالکی در ايران با محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری و پرويز داودی معاون وی ملاقات کرد. آقای داودی در پی اين ملاقات گفت استقرار ثبات در عراق مستلزم خروج نيروهای اشغالگر از آن کشور است، که ظاهرا اشاره او به آمريکا بود. آقای داودی دولت آقای مالکی را مورد تحسين قرار داد و گفت ايران خواستار گسترش مناسبات سياسی، فرهنگی و اقتصادی با عراق است.

آقای مالکی که زمانی در ايران زندگی در تبعيد داشت، حاضر نشده است علنا از نظر آمريکا حمايت کند که ميگويد ايران فراهم کننده بمب های قدرتمند جاده ای قابل نفوذ در زره و تسليحات ديگر برای ستيزه گران شيعه در عراق است. ايران حمايت از گروههای شورشی در عراق را تکذيب ميکند.

XS
SM
MD
LG