لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۵

نخست وزير عراق درايران مذاکرات امنيتی انجام ميدهد


نوری المالکی نخست وزير عراق در ايران است و انتظار ميرود مناسبات دوجانبه و اوضاع امنيتی کشورش در کانون مذاکراتی باشد که وی با مقامات ايرانی انجام ميدهد.

اين رهبر عراقی شيعه يکی از نزديک ترين متحدان ايران شيعه است و زمانی در ايران زندگی تبعيدی داشت.

آقای مالکی امروز در تهران با پرويز داودی معاون رياست جمهوری ملاقات کرد که ميگويد هدف ايران کمک به عراق و تحکيم امنيت در آن کشور است.

آقای مالکی قرار است با محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری و آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد مذهبی نيز ملاقات کند.

آمريکا ايران را به فراهم ساختن تسليحات و تعليمات برای ستيزه گران شيعه در عراق متهم کرده است و ايران اين اتهام را رد ميکند.

سفر آقای مالکی به ايران به فاصله دو روز پس از آن انجام گرفت که مقامات عراقی، ايرانی و آمريکائی نخستين جلسه کميته ای کارشناسی را تشکيل دادند که برای پيدا کردن راههای برقراری ثبات در عراق بوجود آمده است. آمريکا و ايران که قريب سی سال است مناسبات ديپلماتيک ندارند، از ماه مه که برای نخستين بار مستقيما با در بغداد با يکديگر تماس گرفتند سه بار مذاکرات امنيتی داشته اند.

امروز همچنين نمايندگان عراق، کشورهای همسايه عراق ، آمريکا و جامعه بين المللی در سوريه در مذاکرات استقرار امنيت در عراق شرکت کردند.

آقای مالکی از ترکيه به ايران سفر کرد که صحنه مذاکرات و توافق او با رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه برای همکاری در بيرون راندن شورشيان حزب کارگران کردستان از شمال عراق بود.

اين دومين سفر رسمی آقای مالکی به ايران است. نخستين ديدار رسمی وی از ايران در سپتامبر گذشته انجام گرفت.

XS
SM
MD
LG