لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

مقابله آمريکا با ابزارهای انفجاری نفوذی که جان سربازان را در عراق به خطر مياندازند


يک روزنامه آمريکائی ميگويد وزارت دفاع از کنگره حدود ٧٥٠ ميليون دلار را جهت حمل هوائی وسائل نقليه ضد گلوله برای سربازان آمريکائی که در تيررس بمب های کنار جاده ای هستند، درخواست کرده است.

روزنامه «يو اس ئی تودیUSA Today» ميگويد اين بودجه اضطراری به ارتش اجازه خواهد داد تعداد زيادی وسائل نقليه مقاوم در برابر مين های کمين کرده ملقب به «ام آر اِی پی MRAP» را مستقيماً در دسترس سربازان قرار دهد بجای آنکه اين زره پوش ها از طريق کشتی که هفته ها طول ميکشد، ارسال شوند.

طبق گزارش امروز، چهارشنبه، «جان يانگ» فرمانده نيروی ويژه «ام آر اِی پی» در پنتاگون ميگويد ٣٥٠٠ عدد از اين وسائل نقليه ميتـوانند تا پايان سال جاری، به عراق ارسال شوند.

مقامات آمريکائی گفته اند عمده وسائل نقليه ای را که در حال حاضر سربازان در عراق مورد استفاده قرار ميدهند در معرض خطر ابزارهای انفجاری نفوذی کنار جاده ملقب به« ئی اف پی EFP » قرار دارند که به گفته آنها از سوی ايران برای شبه نظاميان شيعی در عراق، فراهم ميشوند.

روز سه شنبه پنتاگون گفت تعداد نيروهای آمريکا در عراق اينک به ١٦٢ هزار سرباز بالغ می شود که از آغاز جنگ عراق تاکنون بيش از هر زمان ديگری به شمار می رود.

سخنگوی وزارت دفاع آمريکا اظهار داشت ورود سربازان جديد به عراق، شمارنيروهای آمريکا را که به برگزاری انتخابات سال ٢٠٠٥ عراق کمک کردند، موقتاً از رقم ١٦١ هزار سرباز بالاتر برده است.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع، در حالی که نيروهای آمريکا در عراق جا به جا می شوند و به نوبت خدمت می کنند، شمار سربازان آمريکا در عراق ظرف ماه های آينده بيش از رقم ١٥٦ هزار سرباز درنوسان خواهد بود.

در همين حال در شهر نيويورک، ديپلمات های مستقر در سازمان ملل متحد روز سه شنبه موضوع گسترش نقش سياسی سازمان ملل متحد را در عراق مورد بحث قراردادند.

يک مقام سازمان ملل متحد اظهار داشت حمايت فزاينده ای از اين نظر وجود دارد که تعداد کارکنان سازمان ملل متحد در عراق از ٦٥ نفربه ٩٥ نفر افزايش يابد. زالمای خليل زاد سفير آمريکا در سازمان ملل متحد اظهار داشت سازمان ملل می تواند به برقراری يک آشتی و مصالحه ملی در عراق کمک کند و اختلافات منطقه ای را کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG