لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۹

تشکيل نخستين کميسيون کارشناسی مرکب از مقامات آمريکا، ايران، و عراق


ارتش آمريکا ميگويد يک سرباز آمريکائی کشته و سرباز ديگری در موقع تصادم وسيله نقليه آنها با بمب کنار جاده ای قابل نفوذ در زره پوش، مجروح شد.

بيانيه ارتش آمريکا امروز، سه شنبه، ميگويد که حمله روز دوشنبه در غرب بغداد روی داد.

مقامات آمريکا، ايران را به فراهم آوردن سلاح های قابل نفوذ در زره پوش که ئی اف پی EFP ناميده ميشوند، متهم کرده اند.

ايران اتهاماتی را که حکايت از تهيه تسليحات و آموزش برای شبه نظاميان شيعه در عراق است، تکذيب ميکند.

روز دوشنبه مقامات آمريکائی و ايرانی دور تازه ای از گفتگوها را که ديپلماتهای آمريکائی «شفاف و جدی» توصيف کردند، به انجام رساندند.

ديدار سفيران آمريکا و ايران سومين دور گفتگوهای آنها بود. و برای نخستين بار يک کميسيون کارشناسی مرکب از مقامات آمريکا، ايران، و عراق برای بحث پيرامون برقراری ثبات در عراق، تشکيل شد.

به گزارش خبرگزاری های ايران، مقامات ايرانی پس از برگزاری اين نشست، آمريکا را متهم کرده اند که سعی ميکند از اين مذاکرات برای مقاصد تبليغاتی، استفاده کند.

از سوی ديگر روز دوشنبه در بغداد در ضربه ديگری به کوشش های مربوط به برقراری يک آشتی و مصالحه ملی در عراق، پنج تن از وزيران کابينه عراق که به اياد علاوی نخست وزير پيشين اين کشور وفادارهستند، اعلام کردند که جلسات هيات دولت را تحريم خواهند کرد.

مقامات وابسته به گروهی از وزيران کابينه موسوم به فهرست «عراقيه» اظهار داشتند پنج تن از وزيران کابينه به علت آن که نوری المالکی نخست وزير عراق به درخواست های سياسی آنان که چندی پيش مطرح گرديد پاسخ نداده است، مشارکت خود را در جلسات هيأت دولت به حال تعليق درآورده اند.

فهرست «عراقيه» وزيران اهل تسنن، اهل تشيع و مسيحيان را شامل می شود.

اعلام تحريم جلسات هيأت دولت ضربه ديگری به کوشش های آقای المالکی در برطرف کردن اختلافات ميان گروه های سياسی تلقی می گردد.

جبهه وفاق عراق که بزرگترين فراکسيون عرب های اهل تسنن درعراق به شمارمی رود، نيز هفته گذشته از دولت وحدت عراق خارج شد. آن گروه نيز نسبت به امتناع آقای المالکی درپاسخ به درخواست های گروه اعتراض داشت. مهار شبه نظاميان شيعه از جمله درخواست های جبهه وفاق است.

XS
SM
MD
LG