لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۰

جمهوری اسلامی يک روزنامه اصلاح طلب را مجددا تعطيل کرد


روزنامه اصلاح طلب شرق پس از آنکه به چاپ مصاحبه ای با يک زن مبادرت ورزيد توسط جمهوری اسلامی تعطيل شد. به گفته دولت در اين مصاحبه به ارتقای ارزشهای غير اخلاقی پرداخته شده که با عملکرد های خالص اسلامی مغايرت دارد.

دولت جمهوری اسلامی امروز (دوشنبه) ادعا کرد که روزنامه شرق با يک شاعره جلای وطن کرده که شعرهايی با مضمون های همجنس گرايانه می سرايد به مصاحبه نشسته است. با اينکه شرق توبه نامه ای را امروز منتشر ساخت، دولت کماکان دستور بستن روزنامه را صادر کرد.

ساقی قهرمان، شاعره ساکن کانادا، در اين مصاحبه عنوان کرد که در تعيين مرزهای جنسيت در ايران می بايست سختگيری کمتری اعمال شود. همجنس گرايی در جمهوری اسلامی ايران غير قانونی بوده و مبادرت به آن با مجازات مرگ همراه است.

روزنامه شرق در پاييز سال گذشته نيز تعطيل شده بود ولی سپس در بهار امسال پس از رفع توقيف مجددا در کيوسکهای روزنامه فروشی ظاهر شد.

در ژوئيه گذشته نيز دولت جمهوری اسلامی روزنامه هم ميهن را، بلافاصله پس از انتشار اوليه اش، مورد توقيف قرار داد. از سال ۱۳۷۹ تاکنون جمهوری اسلامی بيش از يکصد نشريه و روزنامه را توقيف کرده است.

در عکس العمل ديگری نسبت به آنچه که دولت اسلامی رفتار غير اخلاقی می نامد پليس هفته گذشته به يک کنسرت راک اندرول در حوالی تهران حمله ور شد و اجرا کنندگان موسيقی را به همراه بيش از ۲۰۰ نفر ديگر بازداشت کرد.

در رسانه های ايرانی از قول يکی از مقامات دولتی اين کنسرت «شيطانی» توصيف شده بود. يک دادستان قوه قضائيه اعلام کرد از اين کنسرت، که در يک باغ خصوصی اجرا می شد، مواد مخدر، نوشيدنی های الکلی، و سی دی های محتوی موضوعات «جلف» بدست آمد. فيلمی که از اين کنسرت برداشته شد نشان دهنده اين است که برخی از زنان شرکت کننده روسری بسرنداشته و لباسهای مطابق با شئون اسلامی بر تن نداشتند. در قانونی که پس از انقلاب اسلامی به تصويب رسيد زنان مجبور به پوشيدن مانتو و روپوش های بلند همراه با روسری يا چادر هستند.

XS
SM
MD
LG