لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۲

محمود عباس و اهود اولمرت با يکديگر ملاقات کردند


رهبران اسرائيل و فلسطينيان امروز (دوشنبه) در کرانه باختری ديدار کرده، و باب مذاکره برای حل طيف وسيعی از مسايلی که در مقابل کنفرانس بين المللی صلح خاورميانه قرار دارد را گشودند. اين کنفرانس قرار است که در اواخر سال جاری ميلادی آغاز به کار کند.

نخست وزير اسرائيل، اهود اولمرت، با رئيس تشکيلات خودمختار فلسطينيان، محمود عباس، تحت تدابير شديد امنيتی در اريحا ملاقات کرد. ظرف بيش از شش سال گذشته وی نخستين نخست وزير اسرائيلی است که وارد سرزمين های فلسطينی می شود.

مقامات اسرائيلی و فلسطينی اظهار اميدواری کردند گفتگوهای دو رهبر در برخورد به مسايل اساسی که تاکنون در برابر ايجاد دولت فلسطينی قرار گرفته است پيشرفت حاصل کند. مسايل مورد اختلاف شامل تعيين مرزهای مشخص، تعيين تکليف برای آوارگان فلسطينی، و حل نهايی موقعيـ اورشليم است.

دولت پرزيدنت بوش تلاش های تازه ای را برای احيای فرآيند صلح آغاز کرده است. وزير امور خارجه آمريکا، کاندوليزا رايس، هفته پيش با دو رهبر اسرائيلی و فلسطينی ملاقات کرد، و خواستار تعميق بيشتر ديالوگ بين طرفين شد. وی در ديارهايی که هفته پيش در خاورميانه داشت گفت که برپايی يک کنفرانس بين المللی آمال تشکيل کشور فلسطين را تسريع خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG