لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۵

رايس ميگويد کنفرانس صلح پيشنهادی بوش می تواند تشکيل کشور فلسطينی را پيش ببرد


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا ميگويد کنفرانس بين المللی صلحی که پرزيدنت بوش برای اواخر سال جاری پيشنهاد کرده است واقعا می تواند ايده تشکيل يک کشور فلسطينی را پيش ببرد. خانم رايس اين نظر را امروز در يک کنفرانس خبری مشترک با حضور محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی در شهر رام الله در کرانه غربی مطرح ساخت.

خانم رايس گفت به اعتقاد او بايد تماس و گفتگوئی اساسی و عمده ميان فلسطينيان و اسرائيل در تمامی زمينه ها انجام گيرد.

خانم رايس گفت اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل به وی گفته است برای مذاکراتی اساسی و عمده که به استقرار يک کشور فلسطينی منجر شود آماده است.

خانم رايس روز چهارشنبه با آقای اولمرت و ديگر مقامات ارشد اسرائيلی در بيت المقدس ملاقات کرد و از تمامی طرفها در خاورميانه خواست فرصت هائی را که ممکن است از کنفرانس صلح پيشنهادی حاصل شود مغتنم بدارند.

پيشتر يک سخنگوی اسرائيلی گفته بود آقای اولمرت به خانم رايس گفته است که گروه ستيزه گر فلسطينی حماس نبايد در تلاش های صلح گنجانده شود. حماس در ماه ژوئن در نبرد با جناح فتح محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی غزه را تحت کنترل خود درآورد. خانم رايس گفت حماس تا وقتی که خشونت را تقبيح و محکوم نکند، اسرائيل را به رسميت نشناسد و قراردادهای اسرائيل و فلسطينيان را نپذيرد نمی تواند تشکيلاتی قانونی برای اداره کردن امور شناخته شود.

خانم رايس در رام الله سندی را امضاء کرد که يک کمک بلاعوض هشتاد ميليون دلاری را برای تقويت نيروهای امنيتی آقای عباس اختصاص ميدهد.

خانم رايس در ملاقات هائی که در جريان توقف هايش در مصر و عربستان سعودی با رهبران عرب داشت در باره کنفرانس صلح پيشنهادی پرزيدنت بوش با آنها صحبت کرده بود. مقامات عربستان سعودی گفته اند اگر به اين کنفرانس دعوت شوند بطور جدی شرکت در آن را بررسی ميکنند. ملاقاتی ميان مقامات عربستان سعودی و اسرائيل می تواند به گشايشی عمده در روند معلق مانده صلح خاورميانه منجر شود.

XS
SM
MD
LG