لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۴

بوش و کرزی بر لزوم مبارزه با تروريسم تاکيد گذاشتند


رئيس جمهوری آمريکا، پرزيدنت جورج بوش، و همتای افغانی اش، حامد کرزی، پس از مذاکراتی که در کمپ ديويد صورت گرفت بر تعهداتشان در مبارزه با تروريسم تاکيد گذاشتند.

بوش گفت که ايالات متحده در مبارزه با شبه نظاميان طالبان با نيروهای وابسته به ناتو و نيروهای افغان همکاری می کند. وی اضافه کرد که نيروهای ايالات متحده آمريکا در جلوگيری از کشته شدن افراد بيگناه در عمليات رزمی هر چه از دستشان برآيد کوتاهی نخواهند کرد. چند صد شهروند غير نظامی در عمليات رزمی آمريکا و ناتو تاکنون جان باخته اند.

رئيس جمهوری آمريکا گفت که آقای کرزی قسمت اعظم مذاکرات دوروزه شان را به بحث درمورد لزوم پيکار با کشت خشخاش و تجارت مواد مخدر اختصاص داد.

رئيس جمهوری افغانستان بنوبه خود از آقای بوش بخاطر کمک به کاهش درصد مرگ نوزادان تشکر کرد.

آقای بوش همچنين گفت وی مطمئن است که با دردست داشتن اطلاعات درست ايالات متحده و پاکستان قادر خواهند بود رهبران بالای القاعده را يافته و به مجازات برسانند. وی درباره اينکه آيا آمريکا بدون مشورت پاکستان دست به عمل خواهد زد يا نه توضيحی نداد.

رئيس جمهوری آمريکا در بخش ديگری از سخنانش گفت که جمهوری اسلامی ايران بايد ثابت کند که در افغانستان نقش ثبات بخشی دارد. آقای کرزی پيشتر در اين مورد گفته بود که ايران را مسئول افزايش انفجارهای انتحاری و حملات مکرر عليه نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا در افغانستان نمی داند. وی گفت نقش ايران در افغانستان «بيشتر کمک کننده» بوده است.

XS
SM
MD
LG