لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۶

پرزيدنت بوش و حامد کرزی روز يکشنبه ديدار دو روزه خود را در کمپ ديويد آغاز کردند


پرزيدنت بوش و حامد کرزی روز يکشنبه ديدار دو روزه خود را در استراحتگاه کمپ ديويد واقع در حومه واشنگتن، آغاز کردند

حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان گفته است ميخواهد وخيم شدن اوضاع امنيتی در کشورش را در ملاقات امروز خود با پرزيدنت بوش در ميان بگذارد.

آقای کرزی ميگويد اين مذاکرات دو روزه به احتمال قوی بيشتر در باره ادامه تلاش برای مقابله با تروريسم، مبارزه با قاچاق مواد مخدّر، و چگونگی کاستن از تلفات غيرنظاميان در بمباران های شورشيان توسط نيروهای ائتلاف متمرکز خواهد بود.

دو رهبر همچنين انتظار ميرود در باره وضعيت بيست و يک تبعه کره جنوبی که در افغانستان در اسارت طالبان هستند تبادل نظر کنند. کابل خواست های طالبان برای مبادله گروگانها با زندانيان اين گروه ستيزه گر را رد کرده است. کره جنوبی از کابل و واشنگتن برای کسب آزادی گروگانها که بيشترشان زن هستند درخواست کمک کرده است . طالبان تا کنون دو گروگان مرد را کشته و در مورد کشته شدن ديگر گروگان ها نيز هشدار داده است.

آقای کرزی در مصاحبه ای با شبکه تلويزيونی سی ان ان گفت وی ايران را برای بالا گرفتن شمار بمب گذاريهای انتحاری و حملات عليه نيروهای ائتلاف تحت فرماندهی آمريکا در افغانستان مسئول و مقصر نميداند. آقای کرزی در اين مصاحبه گفت ايران برای مشکلات افغانستان بيشتر کمک کننده و چاره ساز بوده است تا اشکال تراش.

موضع وی بشدت با موضع دولت بوش مغاير است که ايران را پشتوانه مالی تروريستها و تامين کننده تسليحات برای ستيزه گران در افغانستان و عراق می شناسد. آقای کرزی گفت افغانستان در باره گزارشهای حاکی از مسلّح ساختن شورشيان توسط ايران تحقيق ميکند اما دولت وی به مناسبات خوبی که با ايران دارد ادامه ميدهد.

XS
SM
MD
LG