لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۷

ايران، آمريکا و عراق کميته امنيتی تشکيل می دهند


در پی دومين جلسه مذاکرات امريکا و ايران در باره امنيت در عراق، اعلام شد که سه کشور موافقت کرده اند يک کميته امنيتی تشکيل دهند. اما جزئيات آن هنوز مشخص نشده است.

جلسه مذاکرات را نوری المالکی نخست وزير عراق گشود و از ايران و امريکا درخواست کرد به برقراری ثبات در کشور او کمک کنند.

پيشتر، سفير امريکا در عراق گفت پشتيبانی جمهوری اسلامی ايران از شبه نظاميان شيعه در عراق از زمان نخستين دور مذاکرات در ماه مه افزايش يافته است. رايان کراکر اين موضوع را روز سه شنبه در پی دومين دور گفت و گو با حسن کاظمی قمی همتای ايرانی خود در بغداد، مطرح ساخت.

علی رغم تنش های ناشی از برنامه اتمی ايران و ادامه بازداشت امريکائيان ايرانی تبار در تهران، شون مک کورمک، سخنگوی وزارت امورخارجه امريکا ياد آور شد که گفت و گوها تنها بر وضعيت امنيت در عراق متمرکز خواهد بود. او گفت رايان کراکر، در جريان مذاکرات ايران را برای تغيير رفتار خود درعراق زير فشار خواهد گذاشت.

مک کورمک می گويد از زمان نخستين دور مذاکرات در ماه مه، تغييری در رفتار ايران ديده نشده است.

در اين ميان، دو کانديدای ارشد حزب دمکرات امريکا برای احراز مقام رياست جمهوری، نظريات متفاوتی در مورد ملاقات با رهبران ايران ابراز داشتند. در بحثی که دوشنبه شب در کارولينای جنوبی صورت گرفت، سناتور باراک اوباما گفت او مايل خواهد بود با رهبران ايران و نيز کشورهای ديگری که دشمن امريکا تلقی می شوند، ملاقات کند. با اين حال، هيلاری کلينتون ، سناتور نيويورک، گفت او پيش از آنکه از مقاصد رهبران آگاه شود با آنها ملاقتات نخواهد کرد و نمی خواهد بعنوان يک ابزار تبليغاتی مورد استفاده قرار گيرد.

XS
SM
MD
LG