لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

تصاوير دو آمريکايی ايرانی تبار از سيمای جمهوری اسلامی پخش شد


تلويريون دولتی جمهوری اسلامی ايران روز دوشنبه ۲۵ تيرماه ضمن نشان دادن صحنه های تظاهرات مدنی و انقلاب تصاويری از دو تن از آمريکائيان ايرانی تبار که فعلا تحت بازداشت قرار دارند نشان داد. ويديوی نشان داده شده ظاهرا پيش پرده ای از برنامه ای است که روز چهارشنبه ۲۷ تيرماه قرار است با عنوان «به اسم دمکراسی» در سيمای دولتی جمهوری اسلامی نشان داده شود.

هدف اين برنامه ظاهرا نشان دادن اعترافات بازداشت شدگان به اتهامات مربوط به ارتکاب جاسوسی است.

دو آمريکايی ايرانی تبار هاله اسفندياری، رئيس موسسه بين المللی پژوهشی وودرو ويلسون که دارای تابعيت دوگانه ايرانی و آمريکايی، و کيان تاجبخش، پژوهشگر علوم اجتماعی و مشاور سازمان آمريکايی موسوم به نهاد جامعه باز وابسته به بنياد جورج سوروس، هستند. اين دو، که به زبان فارسی صحبت می کردند، در يک اتاق کاملأ مبله با لباس معمولي نشان داده شدند.

از زمان بازداشت اين دونفردرماه مه گذشته، اين نخستين باراست که بازداشت شدگان دريک برنامه تلويزيونی ظاهرمی شوند.

گوشه هايی از اين فيلم که روز دوشنبه، ۲۵ تير از تلويزيون دولتی ايران پخش شد، خانم اسفندياری را با روسری نشان داد که در حال سخن گفتن بود. تکه هايی از اظهارات کيان تاجبخش نيز در اين برنامه پخش شد.

هاله اسفندياری روز ۸ ماه مه بازداشت شد و مقامات جمهوری اسلامی دليل بازداشت او را اتهامات امنيتی ذکر کردند. وی در اين ويديو خود را يکی از عوامل انقلاب مخملين در گرجستان معرفی می کند. کيان تاجبخش از سوی قوه قضائيه به اتهام اقدام عليه امنيت ملی ايران از طريق فعاليت تبليغی و جاسوسی به نفع بيگانگان در زندان به سر می برد.

جمهوری اسلامی ايران روزسه شنبه گذشته اعلام کرد قوه قضائيه رسيدگی به پرونده آمريکائيان ايرانی تبار محبوس را با بدست آوردن مدارک تازه اي در دست بررسی دارد.

لی هميلتون رئيس مرکز وودرو ويلسون ادعاهای مربوط به اعترافات خانم اسفندياری را به جاسوسی به عنوان اعترافاتی که تحت فشار وارعاب اخذ شده است وفاقد هرگونه پايه واساس قانونی است، محکوم کرد.

آمريکا می گويد اتهاماتی که ايران بربازداشت شدگان وارد آورده است، برواقعيت استوارنيست.

XS
SM
MD
LG