لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۶

پرزيدنت بوش خواستار آزادی فوری و بی قيد و شرط چهار آمريکائی ايرانی تبار شد


پرزيدنت بوش خواستار آزادی فوری و بی قيد و شرط چهار آمريکائی ايرانی تبار شد
پرزيدنت بوش خواستار آزادی فوری و بی قيد و شرط چهار آمريکائی ايرانی تبار شد

پرزیدنت جرج دبلیو بوش از ایران خواسته است چهار شهروند آمريکائی ایرانی تبار را که بازداشت شده اند، بی درنگ و بدون قید و شرط آزاد کند. آقای بوش همچنین خواسته است در مورد پنجمین آمريکائی که در ماه مارس در ایران ناپدید شد، اطلاعاتی ارائه شود.

چهار آمريکائی ایرانی تبار، هاله اسفندیاری، کیان تاجبخش پژوهشگر، علی شاکری فعال صلح و فرناز عظیما روزنامه نگار هستند. پرزیدنت بوش در بیانیه ای گفت رژیم ایران آنها را بر خلاف خواستشان نگاهداشته است. من بازداشت آنها را به دست مقامات امنیتی ایران قویأ محکوم می کنم. آقای بوش گفت چهار نفر تهدیدی برای دولت ایران نیستند. او آنها را افرادی که خود را وقف ساختن پل هائی بین مردم آمريکا و مردم ایران کرده اند نامید.

آقای بوش همچنین گفت او از خودداری دولت ایران در ارائه اطلاعاتی در مورد رابرت لوینستون، ناراحت است. لوینستون یک آمريکائی است که برای انجام کارهای خصوصی به ایران سفر کرد.

استیفان هادلی، مشاور امنیت ملی آمريکا گفت بازداشت شهروندان آمريکائی به وسیله دولت ایران یکی از رفتارهای ناهنجار و مخربّی است که با منافع ما، ثبات در منطقه، و منافع دراز مدت مردم ایران مغایرت دارد.

هادلی به دیگر اقدامات مخرب دولت ایران اشاره کرد:
**** حمایت از تروریسم، دنبال کردن هدف دست یابی به جنگ افزار اتمی و سرسختی در برابر جامعه بین المللی، برهم زدن کوشش های مردم عراق برای تثبیت دولت خود، پشتیبانی از حزب الله در سراسر جهان و فشاری که بر دولت قانونی لبنان وارد می کند.

هادلی، مشاور امنیت ملی، همچنین اقدامات دولت ایران در سرکوب طرفداران دمکراسی را یاد آور شد. او می گوید رفتار دولت ایران نسبت به شهروندان آمريکائی در ایران، بر ماهیت این رژیم تاکید می گذارد، و مشکل ما را با کسانی که می گویند چرا شما با ایران حرف نمی زنید برجسته می سازد. استیفان هادلی گفت: این موضوع، دشواری این رژیم و نوع سیاست هائی را که دنبال می کند، به خوبی یادآور می شود.

XS
SM
MD
LG