لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۴

ايوانف: روسيه به طرح استقرار سيستم دفاعی آمريکا پاسخی برابر خواهد داد" hspace=2 src="/persian/images/ap_russia_iran_nuclear_Sergei_Ivanov_5feb06_eng_03.jpg" width=185 align=left vspace=2 border=0>سرگئی ایوانف معاون نخست وزیر روسیه می گوید اگر آمريکا پیشنهاد مسکو ر ا برای همکاری در دفاع موشکی رد کند، کشور او برای تضمین امنیت خود گام هائی برخواهد داشت .

ایوانف روز چهارشنبه در تاشکند، پایتخت ازبکستان، گفت روسیه بر طرح های آمريکا برای استقرار یک سیستم دفاع موشکی در لهستان و جمهوری چک، به گونه ای مساوی پاسخ خواهد داد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در گفت و گو با پرزیدنت بوش در " کنبانکپورت" در ایالت "مین" پیشنهاد کرد یک ایستگاه رادار در جنوب روسیه به پیشنهاد قبلی استفاده مشترک از یک ایستگاه در آذربایجان افزوده شود. آقای بوش قول داد این پیشنهاد را بررسی کند، اما گفت جمهوری چک و لهستان باید بخشی از سیستم دفاعی ناتو باشند.

ایوانف گفت پیشنهاد روسیه از طرح آمريکا بهتر است زیرا منطقه بزرگتری را زیر پوشش دفاعی خواهد گرفت، و اگر پذیرفته شود، روسیه طرح های خود را برای استقرار موشک در ناحیه کالینگراد در بالتیک، منطقه ای که لهستان و لتونی آنرا از بقیه روسیه جدا می کنند، کنار خواهد گذاشت.

روسیه بر این عقیده است که طرح آمريکا امنیت آن کشور را تهدید می کند.

XS
SM
MD
LG