لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۳

خبرگزاريهای روسی: تاسيسات اتمی بوشهر ظرف دو ماه تکميل خواهد شد


خبرگزاری های روسیه گزارش می دهند ایران نخستین نیروگاه اتمی خود را زمانی کوتاه پس از تکمیل آن در سپتامبر، بکار خواهد انداخت.

خبرگزاری های ایتار تاس و اینترفکس به نقل از مقامات ایران می گویند تاسیسات اتمی در بوشهر ظرف دو ماه تکمیل خواهد شد، و زمانی کوتاه پس از آن تولید برق را آغاز خواهد کرد.

پرزیدنت بوش و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در دیداری در روز دوشنبه قول دادند برای مهار برنامه های اتمی ایران همکاری کنند. آنها همچنین تعهد کردند برای تشویق ایران به متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم از طریق شورای امنیت عمل کنند.

در همين حال، آمريکا و روسیه طرح هائی را برای کاهش موجودی زرادخانه های اتمی خود اعلام کرده اند.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا و سرگئی لاوروف همتای روسی او روز سه شنبه بیانیه مشترکی در واشنگتن صادر کردند که در آن گفته می شود دو طرف قصد دارند سلاح های استراتژی تهاجمی را به پایین ترین سطح ممکن، منطبق بر متقضیات امنیتی ملی و تعهدات بین المللی خود، کاهش دهند.

پیمان کاهش سلاح های استراتژیک ( استارت) بین روسیه و آمريکا قرار است در سال ۲۰۰۹ منقضی شود. هنوز روشن نیست که آیا پیمان دیگری جایگزین آن خواهد شد یا نه.

در مورد دیگر مسائل تسلیحاتی، دو طرف گفتند همکاری در زمینه استفاده از انرژی اتمی برای مقاصد صلحجویانه را گسترش خواهند داد.

XS
SM
MD
LG