لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۰

کابينه عراق لايحه توزيع درآمدهای نفتی را تصويب کرد


کابینه عراق، پیش نویس لایحه جدیدی را تصویب کرده است که درآمدهای نفتی عظیم بالقوه کشور را بین گروه های کرد، شیعه و سنی توزیع خواهد کرد.

قرار است پارلمان روز چهارشنبه بحث در باره پیش نویس بازنگری شده لایحه را آغاز کند.

کردها و گروه های دیگر فرمول اصلی توزیع درآمدها را ناعادلانه می دانستند و از آن انتقاد می کردند. اکثر منابع نفت عراق در جنوب شیعه نشین و شمال کردنشین متمرکز است، و بخش کمتری از آنها در منطقه مرکزی عراق، که اکثریت ساکنان آن سنی هستند، قرار دارند.

آمریکا لایحه تقسیم درآمدهای نفتی را اقدامی لازم برای آشتی ملی در کشور می داند. عراق سومین ذخایر بزرگ نفت جهان را در اختیار دارد.

در انفجار یک اتومبیل بمب گذاری شده در یک محله شیعه نشین در بغداد، دست کم ۱۸ تن جانسپردند و ۳۵ نفر مجروح شدند. این انفجار روز سه شنبه در بازاری در محله شعب روی داد.

در خبری دیگر، ارتش آمریکا گفت شورشیان یک هلیکوپتر آمریکا را روز دوشنبه در نزدیک بغداد سرنگون کردند، اما هیلکوپترهای تهاجمی دو خلبان را که اندکی مجروح شده بودند نجات دادند.

ارتش آمریکا روز سه شنبه گفت نیروهای ائتلاف سه تروریست، از جمله یک رهبر القاعده در عراق را کشتند و ۲۹ نفر را بازداشت کردند. نیروهای ائتلاف همچنین یک مخزن حاوی مواد شیمیائی و بمب سازی را در جریان حمله ای در تاجی منهدم کردند.

XS
SM
MD
LG