لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۷

پاکستان کشته شدن غيرنظاميان در حمله ناتو را محکوم کرد


پاکستان کشته شدن عده ای غيرنظامی را در جريان يک حمله ناتو به ستيزه جويان مظنون طالبان در طول مرز با افغانستان محکوم کرد.

تسنيم اسلام Tasnim Aslam سخنگوی دولت پاکستان امروز دوشنبه اعلام داشت نيروهای ناتو در افغانستان هنگام انجام عمليات نظامی در نزديکی مرزهای پاکستان بايد احتياط و مراقبت بيشتری را معمول دارند. خانم اسلام افزود هرگونه عمليات نظامی که قرار است در داخل خاک پاکستان انجام گردد، فقط بايد به وسيله نيروهای پاکستان به مورد اجرا گذارده شود.

روز شنبه ۹ غيرنظامی در جريان اصابت يک راکت ناتو به ساختمانی در استان وزيرستان شمالی در پاکستان جان خود را از دست دادند. ناتو می گويد هنگام شليک راکت، در حال جنگ با شورشيان طالبان در نزديکی مرز افغانستان و پاکستان بوده است.

سخنگوی دولت پاکستان می گويد پاکستان نسبت به اين حادثه نزد ناتو شکايت کرده است.

مرگ غيرنظاميان در جريان عمليات ناتو و نيروهای تحت رهبری آمريکا در افغانستان، انتقادات شديد مقامات افغان، از جمله حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان را نيز به دنبال آورده است.

مقامات ناتو می گويند برای محدود ساختن تلفات غيرنظاميان، عمليات خود را مورد بازبينی قرار داده اند. مقامات ناتو در عين حال ستيزه جويان طالبان را که از غيرنظاميان به عنوان سپرهای انسانی استفاده می کنند، مسئول دانسته اند.

از سوی ديگر، مسئولان نيروهای وابسته به ناتو در افغانستان می گويند درحال تحقيق درباره يک گزارش مطبوعاتی هستند که حکايت ازآن دارد سربازان آمريکائی و افغان يک زندانی را مورد بدرفتاری قرار داده اند. تا زمانی که تحقيقات به پايان رسد، يک سرباز آمريکائی موقتا از پست خود برکنار شده است.

ادعاهای مربوط به بدرفتاری با يک زندانی، در مقاله ای که در شماره ماه جاری مجله فوکوس چاپ آلمان منتشر شد، مطرح گرديده است. خبرنگار اين مجله آلمانی گزارش می دهد که شخصا شاهد حادثه ای بوده است که در جريان آن سربازان آمريکائی و افغان يک ستيزه جوی مظنون را به يک خودرو نظامی بسته بودند و او را تهديد می کردند که در طول جاده با خودرو روی زمين بکشانند. مقامات افغان نيز به نوبه خود در حال تحقيق درباره اين حادثه هستند.

اکثريت حدود ۵۰ هزار سرباز خارجی را که هم اکنون جزو نيروهای وابسته به ناتو و نيروهای وابسته به ائتلاف تحت رهبری آمريکا در افغانستان خدمت می کنند، سربازان آمريکائی تشکيل می دهند.

XS
SM
MD
LG