لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

کرزی کشته شدن غيرنظاميان در عمليات ضد طالبان را ناشی از بی مبالاتی دانست


" hspace=2 src="/persian/images/ap_afghanistan_karzai_23jun07_eng_210.jpg" width=210 align=right vspace=2 border=0>حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان ناتو و نيروهای تحت فرماندهی آمريکا را به بی مبالاتی های منجر به کشته شدن غيرنظاميان در عمليات اخير متهم کرده است.

آقای کرزی امروز در کابل به خبرنگاران گفت بيش از پنجاه غير نظامی در عمليات ده روز گذشته کشته شده اند.

ياپ دو هوپ شفر دبير کل ناتو ديروز خواستار تحقيق در مورد کشته شدن غيرنظاميان در جريان يک حمله هوائی ناتو در جنوب افغانستان شد. وی در عين حال طالبان را مقصر دانست و گفت اين گروه از غيرنظاميان به عنوان يک سپر استفاده ميکند. دبير کل ناتو گفت اين اتحاديه در حال بازبينی شرايط درگيری در عمليات نظامی است.

به گفته يک مقام پليس افغان در حمله هوائی پنجشنبه شب ناتو به طالبان در ولايت جنوبی هلمند، بيست و پنج غير نظامی کشته شدند که زنان و کودکان نيز جزو آنان هستند.

نيروهای تحت فرماندهی ناتو امروز از کشته شدن قريب شصت جنگجوی طالبان در حملات هوائی و زمينی در نزديکی مرز با پاکستان خبر دادند. به گفته يک سخنگوی اين نيروها، جنگجويان ديشب خود را برای حمله آماده ميکردند که با واکنش و پيشدستی ناتو مواجه شدند.

در اين ميان پلیس افغانستان می گوید شورشیان طالبان تعدادی از کارمندان یک مرکز مین زدائی در شرق کشور را ربوده اند. مدیر سازمان رد یابی مین، روز شنبه گفت هفده کارمند هنگام سفر در ناحیه " َاندَر" در ولایت غزنی مفقود شدند. او همچنین گفت مقامات طالبان با سازمان وی تماس گرفتند و قول دادند مردان را پس از بازجوئی آزاد کنند.

XS
SM
MD
LG