لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۵

ديدار نخست وزير اسرائيل با رهبران عرب در شرم الشيخ


اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل امروز دوشنبه در تفريگاه مصری شرم الشيخ با محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی ديدار می کند. حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر و ملک عبدالله پادشاه اردن نيز در اين ديدار شرکت دارند.

آقای اولمرت اين پيش بينی ها و انتظارات را که ممکن است در اجلاس امروز پيشرفتی حاصل شود کم اهميت تلقی کرد و اظهار داشت اهميت اين اجلاس در آن است که نشان خواهد داد هر چهار رهبر شرکت کننده در اجلاس به ايجاد روندی برای برقراری صلح علاقه مند هستند.

انتظار می رود که آقای اولمرت طرح کلی راه هائی را که وی مايل به همکاری با دولت جديد فلسطينی است، در اجلاس امروز مطرح سازد.

مقامات فلسطينی می گويند خواستار آن هستند که مذاکرات مربوط به پايان دادن به اشغال کرانه باختری رود اردن از سوی اسرائيل و دستيابی به پيشرفتی در جهت تاسيس يک کشور مستقل فلسطينی از سر گرفته شود.

نهضت فتح متعلق به محمود عباس به دنبال نبرد خشونت آميز ماه گذشته خود با حماس که طی آن اين جناح رقيب کنترل نوار غزه را در دست گرفت، يک دولت جديد تشکيل داد.

در همين حال دولت اسرائيل ديروز يکشنبه موافقت کرد که حدود ۶۰۰ ميليون دلار درآمدهای مالياتی فلسطينيان که اسرائيل پرداخت آن ها را متوقف ساخته بود آزاد گردد و در اختيارآقای عباس قرار گيرد.

XS
SM
MD
LG