لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۴

تظاهرات عليه اعطای لقب شواليه گری به سلمان رشدی در پاکستان


به عنوان اعتراض به تصميم بريتانيا در مورد اعطای لقب شواليه گری به سلمان رشدی نويسنده جنجال برانگيز رمان "آيه های شيطانی"، امروز سه شنبه تظاهراتی در شهرهای پاکستان برگزار گرديد.

در لاهور در شرق پاکستان، بيش از ۱۰۰ نفر دست به تظاهرات زدند. تظاهرکنندگان شعار "مرگ بر رشدی" سر داده بودند و پرچم بريتانيا را به آتش کشيدند. در کراچی، تظاهرکنندگان آدمک پارچه ای رشدی، اين نويسنده هندی تبار، را آتش زدند.

در همين حال دولت پاکستان سفير بريتانيا را احضار کرد تا رسما نسبت به تجليل از رشدی اعتراض به عمل آورد. قانونگذاران پاکستان ديروز دوشنبه با تصويب قطعنامه ای، اقدام بريتانيا را در اعطای اين مقام به سلمان رشدی، اهانت به اسلام تلقی کردند.

اعجازالحق وزير امور مذهبی پاکستان اظهار داشت تجليل از رشدی، ممکن است به عنوان توجيه حملات انتحاری مورد استفاده واقع شود و افراط گرائی را دامن زند.

دولت بريتانيا نسبت به اين نظرات عميقا ابراز نگرانی کرد. اعطای لقب شواليه گری به آقای رشدی به خاطر خدمات وی به ادبيات صورت گرفت و نام وی در فهرستی که روز شنبه به عنوان بخشی از جشن های مربوط به سالگرد اليزابت ملکه بريتانيا منتشر گرديد، منعکس بود.

يکی از رمان های رشدی موسوم به "آيه های شيطانی" خشم بسياری از مسلمانان را که اين کتاب را کفرگوئی و اهانت به مقدسات دانسته بودند، به دنبال آورد. با اين حال کميسارعالی بريتانيا در پاکستان از تصميم اعطای لقب شواليه گری به آقای رشدی دفاع کرده و آن را از هر جهت تصميمی شايسته دانسته است.

سلمان رشدی در سال ۱۹۸۹ به دنبال فتوای آيت الله خمينی که طی آن از مسلمانان جهان خواسته بود او را به علت کتاب اهانت آميز وی درباره اسلام به قتل برسانند، مخفی شد. ايران طبق يک توافق خود با بريتانيا در سال ۱۹۹۸، فتوای اعدام رشدی را غيرقابل اجرا اعلام کرد، اما روحانيون افراطی ايران همچنان خواستار قتل رشدی هستند و می گويند اين فتوا غير قابل لغو است.

XS
SM
MD
LG