لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۱

جمهوری اسلامی: استفاده از نفت بعنوان اسلحه در صورت اقدام نظامی آمريکا


ایران می گوید در صورتی که آمریکا بر سر برنامه اتمی ایران به یک اقدام نظامی متوسل شود، تهران استفاده از نفت را به عنوان یک "اسلحه" مردود نخواهد دانست.

حسین کاظمپور اردبیلی، نماینده جمهوری اسلامی ایران در اوپک در مقاله ای که در شماره روز سه شنبه روزنامه شرق چاپ تهران منتشر شده است، می گوید ایران نفت خود را زمانی که آمریکا می گوید اقدام نظامی را منتفی نخواهد دانست، کنار نخواهد گذاشت.

نگرانی هائی وجود دارد که در صورت بروز بحرانی، ممکن است ايران تنگه هرمز را که يک آبراه مهم برای صادرات نفت جهان به شمارمی رود، مسدود کند.

درواشنگتن، شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا اظهارداشت منافع استراتژيک آمريکا اقتضا می کند که اطمينان يابد تنگه هرمز منطقه ای بازدربرابرحمل ونقل بازرگانی باقی بماند.

پرزیدنت بوش تکرار کرده است که هیچ گزینه ای را برای مقابله با مساله اتمی ایران مردود نمی داند، با این حال می گوید او ترجیح می دهد اختلاف از راه های دیپلماتیک برطرف شود.

رئیس جمهوری آمریکا این موضوع را روز سه شنبه در واشنگتن عنوان کرد و گفت جامعه جهانی باید به فشار بر ایران برای خودداری از تولید جنگ افزار اتمی ادامه دهد.

آمریکا و متحدانش ایران را به کوشش برای تولید جنگ افزار اتمی متهم می کنند. ایران این اتهام را رد می کند و می گوید برنامه اتمی آن برای مقاصد صلحجویانه اجرا می شود.

در همين حال، رسانه های ايران گزارش داده اند که علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد ايران و خاويه سولانا مسئول سياست های خارجی اتحاديه اروپا برای گفتگو درباره برنامه اتمی ايران روز شنبه در ليسبون پايتخت پرتغال با يکديگر ديدار خواهند کرد. اين گفتگوها ادامه و پيگيری مذاکرات ماه گذشته اين دو مقام در مادريد پايتخت اسپانيا خواهد بود.

XS
SM
MD
LG