لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۶

انفجار بمب در مرکز بغداد ۸۷ کشته و بيش از ۲۰۰ نفر مجروح بجای گذاشت


مقامات عراقی می گويند انفجار يک اتومبيل حامل بمب در بغداد دست کم ۸۷ نفر را از پای درآورد و بيش از ۲۱۸ نفر را مجروح ساخت.

به گفته مقامات عراق، اين انفجار که در نزديکی يک مسجد متعلق به شيعيان در مرکز بغداد روی داد، موجی از يک دود غليظ را به آسمان فرستاد. متعاقب انفجار، صدای تيراندازی در سراسر بغداد شنيده می شد.

اين حمله دو روز پس از تصميم مقامات مسئول در مورد لغو مقررات منع رفت و آمد صورت می گيرد. مقررات منع رفت و آمد به دنبال بمب گذاری زيارتگاه مقدس شيعيان در شهر سامره و در جهت متوقف ساختن حملات فرقه ای به مورد اجرا گذارده شد.

در همين حال ارتش آمريکا عمليات عمده ای را عليه تروريست های وابسته به القاعده در عراق که در شمال شرقی بغداد عمل می کنند، آغاز کرده است. بنابر اعلام ارتش آمريکا، ۱۰ هزار سرباز در تهاجم جاری در شهر بعقوبه و اطراف آن شرکت دارند. در نخستين ساعت های آغاز عمليات، ۲۲ ستيزه جو کشته شدند.

از سوی ديگر مقامات عراق اعلام کردند نبرد ميان پليس عراق و جنگجويان ارتش مهدی در شهر ناصريه برای دومين شب تشديد يافت. به گفته اين مقامات، اما تا پيش از فروکش کردن دامنه اين زد وخوردها در سپيده دم امروز سه شنبه، دست کم ۲۳ نفر کشته شدند.

در بغداد، يک سرباز آمريکائی که واحد گشت و نگهبانی وی مورد حمله مردان مسلح قرار گرفته بود، ديروز دوشنبه جان خود را از دست داد.

پرزيدنت بوش روز گذشته در يک کنفرانس ويديوئی ۵۲ دقيقه ای، با نوری المالکی نخست وزير، جلال طالبانی رئيس جمهوری و دو معاون رئيس جمهوری عراق در باره اوضاع اقتصادی، سياسی و امنيتی عراق به تبادل نظر پرداختند.

تونی اسنو، سخنگوی کاخ سفيد می گويد واشنگتن معتقد است که رهبران عراق در پيشبرد مسائل حياتی کشور خود «خيلی جدی» به نظر می رسند.

XS
SM
MD
LG