لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

بوش و پوتين مذاکراتشان را در باره دفاع موشکی سازنده توصيف کردند


پرزيدنت بوش و ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه از مذاکراتشان در باره برنامه آمريکا برای استقرار يک سيتم دفاع موشکی در اروپا و مخالفت روسيه با آن به عنوان مذاکراتی سازنده ياد کرده اند.

پرزيدنت بوش که پس از ملاقات با آقای پوتين در حاشيه کنفرانس سران هشت کشور عمده صنعتی در هيليگندام آلمان با خبرنگاران صحبت ميکرد گفت مشتاقانه منتظر ادامه گفتگوهايش با آقای پوتين در سفر ماه آينده وی به کنيبانکپورت در ايالت مين در شمال شرقی آمريکاست.

پرزيدنت بوش پيشنهاد آقای پوتين برای استفاده از يک سيستم رادار ساخت روسيه در آذربايجان را، پيشنهادی جالب توصيف کرد.

آقای پوتين گفت الهام علی اوف رئيس جمهوری آذربايجان موافقت کرده است از اين رادار به عنوان يکی از اجزای سيستم دفاع موشکی مورد نظر آمريکا استفاده شود.

هر دو رهبر توافق کردند برای بررسی اقدامات منجر به مصون نگاهداشتن آمريکا، روسيه و اروپا از خطر حملات موشکی توسط دولت های ياغی و قانون شکن، يک گروه کاری تشکيل دهند.

در همين حال آنگلا مرکل صدراعظم آلمان ميگويد رهبران هشت کشور عمده صنعتی جهان، موسوم به گروه هشت با تعيين هدفی برای دنبال کردن اقدامات منجر به کاهشی عمده در گازهای مضرّ موسوم به گلخانه ای که گرم شدن کره زمين به آن نسبت داده ميشود موافقت کرده اند.

خانم مرکل گفت رهبران توافق روشن و واضحی را تائيد کرده اند که مستلزم ادامه روند اقدامات سازمان ملل متحد در مورد مسائل جوّی پس از منقضی شدن پيمان کيوتو در سال ۲۰۱۲ خواهد بود.

XS
SM
MD
LG