لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۷

بوش ميگويدروسيه نبايد نگران سيستم دفاع موشکی موردنظرآمريکا باشد


پرزيدنت بوش ميگويد ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه نبايد نگران برنامه آمريکا برای ايجاد يک سيستم دفاع موشکی در اروپا باشد.

پرزيدنت بوش اين نظر را امروز پس از ملاقات با تونی بلر نخست وزير بريتانيا در حاشيه کنفرانس سران هشت کشور عمده صنعتی در تفرجگاه هيليگندام در ساحل آلمانی دريای بالتيک به خبرنگاران ارائه داد.

پرزيدنت بوش گفت وی مشتاق مذاکراتی است که امروز با آقای پوتين انجام ميدهد و تاکيد کرد که سعی ميکند به رهبر روسيه اطمينان بدهد آمريکا هيچ خصومتی با کشور او ندارد .

پرزيدنت بوش گفت هدف از سيستم دفاع موشکی مورد نظر آمريکا مقابله با حملات دولت های ياغی و قانون شکن است، نه روسيه .

آقای پوتين گفته است اين سيستم را تهديدی عليه امنيت روسيه ميداند و تاکيد کرده است که در صورت استقرار آن، اروپا مجددا توسط موشک های روسيه هدف گيری خواهد شد.

پرزيدنت بوش همچنين به خبرنگاران گفت آمريکا در تلاش های بين المللی برای مقابله با گرم شدن کره مشارکتی فعال خواهد داشت.

انگلا مرکل صدراعظم آلمان که ميزبان کنفرانس است گرم شدن کره زمين را در راس دستور کار گذاشته است.

خانم مرکل خواستار توافق هشت کشور عمده صنعتی جهان در مورد به نصف رساندن گازهای مضرّ موسوم به گلخانه ای تا سال۲۰۵۰ است. اما آقای بوش ميگويد آمريکا در اين کنفرانس با هيچگونه هدف يا جدولی زمانی موافقت نخواهد کرد.

آقای بلر نيز ميگويد رهبران هشت کشور عمده صنعتی با تعيين هدفی مشخص موافقت نخواهند کرد اما قول ميدهند که برای کاهشی عمده در گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۵۰ وارد عمل شوند.

پرزيدنت بوش هفته گذشته خواستار آن شده بود که پانزده کشور توليد کننده عمده گازهای گلخانه ای تا آخر سال آينده هدفی را برای کاستن از اين گازها در نظر بگيرند.

XS
SM
MD
LG