لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۳

افغانستان گزارش مبادله جسد دادالله با پنج گروگان را تکذيب کرد


سخنگوی حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان اين خبر را که دولت افغانستان برای مبادله جسد يک فرمانده ارشد طالبان با پنج تن از کارکنان ربوده شده بهداشتی معامله ای انجام داده است، تکذيب کرد.

کريم رحيما سخنگوی رياست جمهوری افغانستان در مصاحبه ای با صدای آمريکا اظهار داشت آقای کرزی دستور داد که جسد ملا دادالله به علل انسانی به بستگان وی تحويل داده شود. سخنگو افزود برای اين کار معامله ای صورت نگرفت و در آينده نيز هرگز چنين معامله ای در کار نخواهد بود.

پيشتر در روز سه شنبه چند مقام ديگر افغان گفته بودند دولت افغانستان موافقت کرده است که جسد دادالله را در مقابل آزادی پنج گروگان باز گرداند.

نيروهای تحت رهبری آمريکا ماه گذشته دادالله را در جنوب افغانستان از پای درآوردند. ستيزه جويان طالبان پنج تن از کارکنان بهداشتی افغانستان را در ماه مارس گذشته ربودند.

درهمين حال، برادر ملا دادالله به شبکه تلويزيونی عرب زبان الجزيره اظهارداشت اسامه بن لادن رهبر القاعده به دنبال مرگ فرمانده طالبان، نامه تسليت آميزی برای وی ارسال داشته است. منصور دادالله که فرماندهی نظامی طالبان را برعهده گرفته است، گفت بن لادن در قيد حيات است و ازسلامت برخوردار است.

از سوی ديگر، نخست وزير فرانسه امروز اظهار داشت دولت متبوع وی قصد ندارد که نيروهای خود را از افغانستان خارج سازد. وی اين حدس و گمان را که فرانسه خارج ساختن نيروهای خود را از افغانستان مورد بررسی قرار داده است، مردود دانست.

امروز همچنين ائتلاف تحت رهبری آمريکا در افغانستان اعلام کرد روز گذشته در جريان مبادله تيراندازی با ستيزه جويان طالبان در ولايت قندهار، ۲۴ تن از ستيزه جويان طالبان را از پای درآورد.

XS
SM
MD
LG