لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۷

گيتس: برای جنگ با تروريسم به پايگاه هوائی قرقيزستان احتياج است


رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا می گويد استفاده آمريکا از يک پايگاه هوائی قرقيزستان، عامل عمده ای در مبارزه بين المللی عليه تروريسم به شمار می رود. آقای گيتس اين اظهارات را امروز سه شنبه در پايان گفتگوهای خود با اسماعيل عيساکوف Ismail Isakov وزير دفاع قرقيزستان در بيشکک پايتخت اين کشور به عمل آورد.

آقای گيتس افزود فرصت های مربوط به گسترش مناسبات نظامی و غيرنظامی ميان آمريکا و قرقيزستان نيز در اين گفتگوها مطرح گرديد.

قانونگذاران قرقيزستان اخيرا از دولت اين کشور خواستار خلع يد نيروهای آمريکا از پايگاه هوائی "ماناس" شدند. آمريکا برای پياده کردن عملياتی در افغانستان، از اين پايگاه هوائی استفاده می کند.

در اواخر سال ميلادی گذشته هنگامی که يک سرباز آمريکائی يک راننده قرقيز کاميون را به ضرب گلوله از پای درآورد، تنش های مربوط به حضور نظامی آمريکا در قرقيزستان تشديد يافت. مقامات قرقيزستان خواستار آن بودند که سرباز آمريکائی به خاطر تيراندازی مورد محاکمه قرار گيرد، اما به آمريکا عودت داده شد. مقامات نظامی آمريکا می گويند راننده کاميون پيش از آن که هدف گلوله قرار گيرد، سرباز آمريکائی را با چاقو تهديد کرده بود.

به دنبال اقدام ازبکستان در خلع يد نيروهای آمريکا از يک پايگاه ازبکستان درسال ۲۰۰۵، اهميت پايگاه ماناس برای آمريکا افزايش يافت.

وزير دفاع آمريکا از کابل راهی قرقيزستان شد. وی در کابل نگرانی های آمريکا را نسبت به ورود مخفيانه سلاح های ساخت ايران به افغانستان برای استفاده طالبان مطرح ساخت. با اين حال آقای گيتس خاطرنشان ساخت آمريکا دليلی در دست ندارد که نشان دهد ارسال اسلحه به افغانستان با اطلاع دولت ايران صورت می گيرد.

XS
SM
MD
LG