لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۱

نگرانی آمريکا از قاچاق سلاحهای ساخت ايران به افغانستان


رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا می گويد آمريکا نگران گزارش هائی است که حکايت از آن دارد که سلاح های ساخت ايران به افغانستان قاچاق شده و در اختيار ستيزه جويان اين کشور قرار گرفته است.

آقای گيتس امروز دوشنبه طی سخنانی برای خبرنگاران در کابل اظهار داشت دلائلی به دست آمده است که نشان می دهد برخی از سلاح های ساخت ايران برای استفاده طالبان وارد افغانستان شده است. آقای گيتس افزود با اين حال آمريکا اطلاعاتی در دست ندارد که نشان دهد ارسال اسلحه به افغانستان با اطلاع دولت ايران صورت پذيرفته است.

حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان نيز قبول دارد که دليلی در مورد دست داشتن دولت تهران در ارسال اسلحه وجود ندارد. آقای کرزی افزود روابط افغانستان با ايران هرگز بهتر از اين نبوده است.

وزير دفاع آمريکا همچنين اظهار داشت علاوه بر طالبان، ممکن است برخی از سلاح های ساخت ايران در اختيار تبهکارانی قرار گرفته باشد که در گسترش داد و ستد مواد مخدر در افغانستان دست دارند.

افغانستان بزرگترين توليد کننده ترياک در جهان به شمار می رود و حدود ۹۰ درصد هروئين جهان را تامين می کند. آقای گيتس اين نظرات را به دنبال ملاقات با آقای کرزی ابراز داشت. از زمان تصدی مقام وزارت دفاع آمريکا در ماه دسامبر سال گذشته، اين دومين ديدار آقای گيتس از افغانستان بود.

آمريکا و ناتو برای مبارزه با شورشيان طالبان و بازسازی کشور جنگ زده افغانستان، جمعا دارای بيش از ۴۵ هزار سرباز در افغانستان هستند.

XS
SM
MD
LG